Somalia

Somalia

Dżihadyści z somalijskiego ugrupowania Al-Szabab zabili sześć osób na północnym wschodzie Kenii - podały lokalne władze. Bojownicy zapowiadają kolejne ataki, jeśli kenijski rząd nie wycofa swych żołnierzy z sąsiedniej Somalii. Islamiści już wcześniej dokonywali ataków w mieście Mandera, które leży na granicy z Somalią.

W stolicy Somalii Mogadiszu dżihadyści z ugrupowania Al-Szabab przeprowadzili atak na restaurację, w której stołują się członkowie somalijskich sił bezpieczeństwa. Przed wejściem do lokalu wybuchł samochód. Zginęły trzy osoby.

Co najmniej kilkanaście osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ataku na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała miejscowa policja. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W trakcie zamachu goście hotelowi zostali wzięci za zakładników.

Wysoki rangą przywódca terrorystycznego ugrupowania Al-Szabab Hassan Ali Dhoore oraz dwie inne osoby zginęły w ataku amerykańskiego drona w południowej Somalii - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Oddział amerykańskich sił specjalnych przeprowadził wraz z somalijskimi służbami atak z użyciem helikopterów na terrorystów z organizacji Al-Szabab - pisze "The Washington Post".

Włoska prokuratura poinformowała w środę o aresztowaniu Somalijczyka, którzy w ubiegłym roku dopłynął do Włoch i został zarejestrowany jako uchodźca. Miał w planach dokonanie zamachu - dodano.

Australijska marynarka wojenna poinformowała, że przejęła duży ładunek broni przewożony łodzią rybacką. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni pochodzącej najprawdopodobniej z Iranu i przeznaczonej dla bojowników w Jemenie.

Co najmniej 12 osób zginęło w ataku na hotel SYL w centrum stolicy Somalii, Mogadiszu. Do zorganizowania zamachu przyznało się ugrupowanie Al-Szabab - poinformowały źródła policyjne.

Atak bombowy na pokładzie samolotu Daallo Airlines przeprowadziła najprawdopodobniej osoba na wózku inwalidzkim, której na lotnisku nie poddano szczegółowej kontroli osobistej - uważają śledczy badający ten wypadek. Wywołana przez zamachowca eksplozja rozerwała burtę maszyny, a jeden z pasażerów został wyssany na zewnątrz i zginął. Na razie nie potwierdzono, czy chodzi o zamachowca.

Samolot linii Daalo Airlines awaryjnie lądował w somalijskim Mogadiszu z dużą dziurą w burcie, która powstała w wyniku głośnej eksplozji na pokładzie. Siedzący najbliżej pasażer został wyssany na zewnątrz i zginął na miejscu. Przyczyny eksplozji nie są znane. Mogła to być awaria lub bomba, na którą wskazują pewne poszlaki.

Ponad 20 osób zginęło w ataku islamistów na popularną restaurację w stolicy Somalii, Mogadiszu. Bojownicy z Al-Szabab zaatakowali lokal w czwartek wieczorem i zabarykadowali się w środku. Policja opanowała sytuację w piątek nad ranem po kilkugodzinnej akcji.

Mieszkaniec stanu Maryland we wschodniej części USA został oskarżony o wspieranie powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab. Mężczyzna miał też przejść w Somalii szkolenie wojskowe - podało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Paryżu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Ta siejąca grozę organizacja jest obecnie najgroźniejszym na świecie ugrupowaniem dżihadystycznym. Ale od czasów arabskiej wiosny w całym świecie muzułmańskim pojawiają się kolejne organizacje terrorystyczne, które przez walkę zbrojną i ataki terrorystyczne dążą do ustanowienia kalifatu lub wprowadzenia prawa szariatu. To wynik wzrostu popularności salafizmu - nurtu, który odwołuje się do "czystego" islamu na wzór praktykowanego w pierwszych wiekach istnienia religii. Oto najważniejsze ze światowych organizacji dżihadystycznych.