Służby wojskowe

Służby wojskowe

Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak wzięli udział w spotkaniu wigilijnym z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Krakowie. - Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "jesteśmy na pewno w awangardzie wojsk specjalnych NATO".

Powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych zapowiedział w niedzielę w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak. W tym mieście powstanie dowództwo nowej dywizji, która ma się składać z trzech brygad. Na dowódcę został wyznaczony gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Za sterami rozbitego MiG-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że do wypadku doszło podczas lotu szkolnego.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego doprowadziła do aresztowania w Afganistanie Ibrahima Panjabiego - jednego z dowódców Al-Kaidy - współpracującego z ludźmi odpowiedzialnymi za porwanie i zamordowanie w Pakistanie Piotra Stańczaka - podaje MON. Zatrzymano też odpowiedzialnego za zamachy i działania rebelianckie Abdula Manana – poinformowała w piątek rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Od początku roku prezydent Andrzej Duda czeka na "stosowne wyjaśnienia" Antoniego Macierewicza w sprawie zarzutów pod adresem generała Jarosława Kraszewskiego - wynika z komunikatu opublikowanego w czwartek przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, w którym generał jest zatrudniony. W odpowiedzi MON podało, że informacje przekaże "po zakończeniu postępowania".

Wojsko Polskie jest nie tylko dumą i chwałą narodu, ale jego tarczą i siłą. Naród jest mu winien szacunek, a władze winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by miało broń, dowódców, przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną - mówił szef MON Antoni Macierewicz.

Dyrektor generalny chilijskich karabinierów Bruno Villalobos zwrócił się w czwartek do społeczeństwa o wybaczenie z powodu wielomilionowej afery w policji, która obchodzi właśnie 90-lecie. Za zdefraudowanie 25 milionów dolarów zwolniono 60 policjantów.

Polskie wojsko nie jest szykowane na wyzwania przyszłości, budowana dużym kosztem Obrona Terytorialna ma wątpliwą wartość, a na wysokie stanowiska mianuje się oficerów bez odpowiedniego doświadczenia - to najważniejsze ostrzeżenia na temat stanu polskiego wojska, które sformułował we wtorkowej "Kropce nad i" generał Mirosław Różański. To on odpowiadał za przygotowanie armii do ewentualnej wojny.

Wchodząca w życie 1 stycznia nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony ustanowiła Wojska Obrony Terytorialnej samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. W ciągu kilku lat obrona terytorialna ma skupić w swoich szeregach ponad 50 tys. członków.

Odbieranie stopni wojskowych m.in. "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie PRL - to jedno z założeń projektu ustawy, nad którym w trybie pilnym trwają prace w Ministerstwie Obrony Narodowej. W projekcie jest również zapis umożliwiający degradację już nieżyjących wojskowych.