Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Moskwa planuje także odpowiedź na nowe sankcje USA, rozszerzając swoją "czarną listę" z Amerykanami - podała agencja RIA-Nowosti.

Rosja skrytykowała wypowiedź brytyjskiego ministra obrony Gavina Williamsona w sprawie próby zabójstwa Siergieja Skripala. - Widocznie jego prostackie uwagi to ostatnia broń, którą dysponuje brytyjska armia - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji.

Środki odwetowe wobec Londynu są przygotowywane i zostaną przyjęte w najbliższym czasie - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Określiła jako "chore" zarzuty udziału Rosji w użyciu broni chemicznej w Wielkiej Brytanii.

MSZ Ukrainy przygotowało propozycję wycofania się kraju z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i wypowiedzenia traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską - poinformowała w środę deputowana Switłana Zaliszczuk.

Próba zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega na terytorium Wielkiej Brytanii jest "afrontem" Moskwy wobec Londynu. Musimy uznać, że Rosja jest winna - powiedziała w środę w brytyjskim parlamencie premier Theresa May, zapowiadając wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów.

- Nie ma żadnych postępów w rozmowach z Londynem na temat otrucia Siergieja Skripala - stwierdził szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow, kilka godzin przed zapowiadanym wystąpieniem brytyjskiej premier Theresy May. Oczekuje się, że poinformuje ona, jak Wielka Brytania zareaguje na otrucie byłego oficera rosyjskiego wywiadu. - Nie mieliśmy z tym nic wspólnego - zapewnił tymczasem rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że Moskwa nie ma nic wspólnego z próbą otrucia w Wielkiej Bytanii byłego pułkownika wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Zaznaczył, że Moskwa już wcześniej to powiedziała.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow ostrzegł, że Rosja jest gotowa do zastosowania działań odwetowych na ewentualny atak rakietowy USA na Damaszek. Byłyby to działania zarówno wobec rakiet, jak i środków ich przenoszenia.

Groźby podjęcia środków odwetowych w przypadku udowodnienia związku Rosji z próbą otrucia byłego agenta Siergieja Skripala, wysuwane przez Wielką Brytanię, to propaganda - oznajmił w piątek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Rząd Chin z zadowoleniem przyjął zapowiedź spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Sprawa zbrojeń nuklearnych w Korei Północnej idzie w dobrym kierunku - oświadczył w piątek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. W podobnym tonie wypowiedział się szef rosyjskiego MSZ. - Rosja ma nadzieję, że spotkanie przywódców dojdzie do skutku - oświadczył Siergiej Ławrow.

66-letni były podwójny rosyjski agent Siergiej Skripal i jego 33-letnia córka trafili w krytycznym stanie do brytyjskiego szpitala, otruci niezidentyfikowaną substancją. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zabrała w środę głos w tej sprawie i oświadczyła, że sprawa ta jest wykorzystywana do intensyfikowania kampanii antyrosyjskiej.