Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował wynik głosowania w Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), upoważniający ją do wskazywania sprawców ataków taką bronią. Według niego jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a państwa zachodnie stosowały szantaż.
Taką opinię Siergiej Ławrow wyraził w Mińsku na wspólnej konferencji prasowej z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Wcześniej odbyły się wspólne obrady ministerstw spraw zagranicznych obu państw.
Rosja "przeanalizuje" swe stosunki z OPCW
- Wbrew wszystkim normom i samej konwencji (o zakazie broni chemicznej – red.) i w ogóle normom prawa międzynarodowego decyzja o przyznaniu sekretariatowi technicznemu funkcji określania i wskazywania winnych była przyjęta przez głosowanie, poprzez złamanie zasad procedury – mówił Ławrow.
Dodał, że ze strony państw zachodnich towarzyszyła temu cała seria kroków, "włącznie z szantażem i przekupstwem". Zdaniem Ławrowa jest to próba przekształcenia konwencji w "narzędzie realizacji polityki Zachodu poprzez wtargnięcie w prerogatywy Rady Bezpieczeństwa ONZ".
Rosja "przeanalizuje sytuację i swoją dalszą współpracę z OPCW", czyli Organizacją do spraw Zakazu Broni Chemicznej - zapowiedział rosyjski minister. W środę przy sprzeciwie Rosji i wspierających ją państw, m.in. Chin i Iranu, w Hadze zapadła decyzja o rozszerzeniu mandatu OPCW o wskazywanie sprawców ataków bronią chemiczną. Dotychczas organizacja ta mogła tylko stwierdzać fakt ataku.
Ławrow zapowiada "odpowiednią reakcję" w sprawie INF
Ławrow powiedział również, że zamiar wyjścia przez USA z układu rozbrojeniowego INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i zwiększanie aktywności NATO u granic Białorusi i Rosji tworzy wyzwania dla bezpieczeństwa tych krajów. Jak oświadczył, wymaga to "odpowiedniej reakcji", zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). 20 października prezydent USA Donald Trump poinformował o zamiarze wycofania się USA z układu INF, uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. USA twierdzą, iż Rosja narusza INF, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729 oznaczane przez NATO jako SSC-8. Moskwa zaprzecza.
Autor: rzw / Źródło: PAP