Polski węgiel

Polski węgiel

Poprawa pozycji krajowego węgla w konkurencji z tanim importem - taki ma być skutek ustaw wprowadzających system monitorowania i kontrolowania jakości węgla oraz koncesje na jego sprzedaż - poinformowali w czwartek posłowie PO, którzy złożyli projekty w Sejmie.

Minister gospodarki w rozporządzeniu określi wymagania jakościowe dla węgla; na tej podstawie prowadzona będzie kontrola jakości surowca - na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy inspekcji handlowej - przewiduje projekt złożony w Sejmie przez posłów PO.

Polska ma kopalnie węgla, ale mimo to importuje ten surowiec. Skąd wynikają problemy branży węglowej? Czy węgiel to czarne złoto, a może czarny problem? Wyjaśnia Łukasz Kijek.

Konsolidacja części kopalń z grupami energetycznymi jest jednym ze scenariuszy programu naprawczego dla górnictwa, analizowanych na potrzeby decyzyjne - wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki. W planie naprawczym dla Kompanii Węglowej nie ma takich rozwiązań.

Posłowie PiS poinformowali w czwartek, że wystąpią z interpelacją do premiera Donalda Tuska. Chcą, by szef rządu wyjaśnił, czemu Polska nie wprowadza embarga na rosyjski węgiel i dlaczego nasza dyplomacja nie prowadzi rozmów ws. nałożenia takiego embarga przez całą UE.

- Z czasem będziemy podnosić wynagrodzenia górników z kopalni "Knurów-Szczygłowice" - mówi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Kopalnia została przejęta przez JSW od borykającej się z widmem bankructwa Kompanii Węglowej. Transakcja opiewa na 1,49 mld zł.

Kompania Węglowa zapowiada przeprowadzenie eksmisji pracowników kopalń, którzy od lat nie płacą czynszu za wynajmowane mieszkania. Tłumaczy to trudną sytuacją firmy i liczy na oddzyskanie ponad 5 mln zł. Łącznie dług mieszkańców wraz z odsetkami wynosi 61 mln zł.

Kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska i innych członków rządu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych odbędzie się w środę w Warszawie. Jak sygnalizują związkowcy, po niedawnych sygnałach m.in. z firm wydobywczych ich wcześniejszy optymizm zaczął słabnąć.