Spór o kopalnię w Turowie. "Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę"

Źródło:
TVN24
"Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę"
"Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę"TVN24
wideo 2/6
"Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę"TVN24

Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę, chcąc eksportować na nasze terytorium energię elektryczną. Energia elektryczna jest importowana zarówno z Niemiec, jak i z innych krajów, bo jest po prostu tańsza - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy. Wiary zmowie przeciwko stronie polskiej nie daje również dziennikarz radia TOK FM Jakub Medek. - Agresywna postawa Czechów polega na tym, że od trzech lat próbują zapewnić wodę dla kilkunastu tysięcy mieszkańców swojego kraju. Czesi nigdy nie postulowali zamknięcia kopalni w Turowie - zauważył.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.

Do konfliktu polsko-czeskiego odniósł się prezydent Duda. - My nie możemy zamknąć kopalni w Turowie. Jeżeli to zrobimy i w związku z tym siedem procent naszego rynku energetycznego zostanie wyłączone, to będziemy musieli kupować prąd z Niemiec - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych Marcinem Wroną.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ W TVN24 GO

Steinhoff: nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę

- Nie pierwszy raz jestem zaskakiwany nietrafnością opinii pana prezydenta Dudy. Nie widzę w tym żadnego zamysłu obu krajów, tym bardziej, że Niemcy nie włączyły się do tego sporu - zauważył Steinhoff w "Faktach po Faktach". Jak ocenił, konflikt polsko-czeski wokół kopalni w Turowie był "nieuchronny", bo choć węgiel wydobywany jest po stronie polskiej, to skutki środowiskowe odczuwalne są również dla Czechów. - Z jednej strony jest społeczność lokalna, z drugiej zakład, który zarabia na wydobyciu węgla. I te dwie strony muszą się porozumieć, czyli zakład górniczy musi starać się zminimalizować skutki środowiskowe. Natomiast tam, gdzie w grę wchodzą odszkodowania, trzeba ponieść koszty z tym związane - wskazał.

Zdaniem byłego wicepremiera, sugerowana zmowa dwóch państw nie ma oparcia w faktach. - Absolutnie nie mam zakodowanej, podobnie jak pan prezydent, teorii spiskowej. Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że dwa kraje zmówiły się na Polskę, chcąc eksportować na nasze terytorium energię elektryczną. Energia elektryczna jest importowana zarówno z Niemiec, jak i z innych krajów, bo jest po prostu tańsza, czyli ze względów ekonomicznych - podkreślił.

Sceptycznie do słów prezydenta odniósł się również dziennikarz TOK FM Jakub Medek. - To musiałby być bardzo długofalowy i szczwany plan czesko-niemiecki - zaznaczył. Przypomniał też, że Czesi już od kilku lat upominają się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wyegzekwowanie swoich postulatów od strony polskiej, ale jest to kwestia polityki lokalnej. - Z punktu widzenia Czechów jest to problem lokalny. To nie jest problem na poziomie stolic państw, rządów. To problem na poziomie województwa libereckiego, czyli województwa na terenie którego znajdują się te wsie i miasteczka oraz kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy w opinii Czechów cierpią z powodu funkcjonowania tej kopalni - mówił dziennikarz.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Jakie mogą być skutki nagłego zatrzymania pracy kopalni?

W dyskusji odwołano się również do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Spór o Turów trzeba widzieć w szerszym kontekście wojny o energetykę, która odbywa się w Europie. Oczywiście to nie jest tak przedstawiane - mówi się o idei obrony klimatu. Ale tak naprawdę jest to wielka operacja Niemiec i Rosji - mówił Ziobro w sobotę rano w RMF FM.

- Uważam, że tego typu sformułowania w ustach polskiego ministra są wyjątkowo szkodliwe z punktu widzenia naszych geostrategicznych interesów. Nie ma żadnych dowodów, że ktokolwiek się zmawia na Polskę. My musimy zmienić miks energetyczny, bo to jest oczywiste. Kopalnia Turów również będzie musiała w przyszłości obniżyć poziom uciążliwości środowiskowej - mówił Steinhoff.

Jak dodał, zgadza się jednak ze stanowiskiem polskiego rządu w kwestii krytycznej oceny decyzji wiceprzewodniczącej TSUE Rosario Silvy de Lapuerty, która nałożyła karę na Polskę. Jego zdaniem, niemożliwe jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni. - Można przyrównać to do takiej decyzji, jeśli ktoś ze względu na wysoką emisyjność silnika w samolocie każe zatrzymać samolot na wysokości dziesięciu tysięcy metrów. Jakie będą skutki, wiadomo - ocenił.

- Sąd powinien rozpatrzyć sprawę, analizując argumenty jednej i drugiej strony i wydać wyrok. Ale nie, w trybie decyzji jednoosobowej, zatrzymać kopalnię, narażając na złe skutki środowiskowe i pozbawiając pracy ludzi z dnia na dzień - dodał Steinhoff.

Medek: Czesi nigdy nie chcieli zamknięcia tej kopalni

Jak zauważył Medek, strona czeska nigdy nie dążyła do likwidacji polskiej kopalni. Jej działania są według dziennikarza wymierzone wyłącznie w poprawę sytuacji mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego. - Agresywna postawa Czechów polega na tym, że od trzech lat próbują zapewnić wodę dla kilkunastu tysięcy mieszkańców swojego kraju. Czesi nigdy nie postulowali zamknięcia kopalni w Turowie, wobec czego wszystkie spiskowe teorie dziejów prezydenta Dudy, ministra Ziobry czy ministra Dworczyka są zupełnie bez sensu - powiedział.

Opisywał też, że sprawa kopalni w Turowie nie absorbowała ogólnokrajowych mediów w Czechach, ich uwagę przykuła dopiero po decyzji TSUE. - Nie jest to rzecz - trzeba wyraźnie sprostować to, o czym mówią przedstawiciele polskiego rządu - która brałaby udział w trwającej w Czechach kampanii parlamentarnej, bo przecież za dwa tygodnie mamy w Czechach wybory - ocenił dziennikarz.

Autorka/Autor:kk, karol

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl