Polski węgiel

Polski węgiel

Konsolidacja części kopalń z grupami energetycznymi jest jednym ze scenariuszy programu naprawczego dla górnictwa, analizowanych na potrzeby decyzyjne - wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki. W planie naprawczym dla Kompanii Węglowej nie ma takich rozwiązań.

Posłowie PiS poinformowali w czwartek, że wystąpią z interpelacją do premiera Donalda Tuska. Chcą, by szef rządu wyjaśnił, czemu Polska nie wprowadza embarga na rosyjski węgiel i dlaczego nasza dyplomacja nie prowadzi rozmów ws. nałożenia takiego embarga przez całą UE.

- Z czasem będziemy podnosić wynagrodzenia górników z kopalni "Knurów-Szczygłowice" - mówi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Kopalnia została przejęta przez JSW od borykającej się z widmem bankructwa Kompanii Węglowej. Transakcja opiewa na 1,49 mld zł.

Kompania Węglowa zapowiada przeprowadzenie eksmisji pracowników kopalń, którzy od lat nie płacą czynszu za wynajmowane mieszkania. Tłumaczy to trudną sytuacją firmy i liczy na oddzyskanie ponad 5 mln zł. Łącznie dług mieszkańców wraz z odsetkami wynosi 61 mln zł.

Kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska i innych członków rządu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych odbędzie się w środę w Warszawie. Jak sygnalizują związkowcy, po niedawnych sygnałach m.in. z firm wydobywczych ich wcześniejszy optymizm zaczął słabnąć.

W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Prezes Rady Ministrów stwierdził też, że należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem oraz wyeliminować patologie i korupcję tej branży.

Perspektywy poprawy sytuacji Kompanii Węglowej, m.in. pomysł odroczenia płatności składek do ZUS oraz stan polskiego górnictwa mają być tematem piątkowego spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Warszawie.