Pakistan

Pakistan

Pakistan przekazał w piątek Indiom pilota myśliwca zestrzelonego w tym tygodniu - poinformował resort spraw zagranicznych w Islamabadzie. Władze Pakistanu podkreślają, że to gest łagodzący kryzys w relacjach między obu państwami.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, który w środę rozmawiał telefonicznie z szefem dyplomacji Pakistanu Shahem Mahmoodem Qureshim, zaproponował, że podejmie się mediacji między Indiami a Pakistanem w związku z eskalacją napięć w Kaszmirze.

Indie postanowiły wstrzymać dopływ wody do Pakistanu ze swoich dopływów Indusu - podał w czwartek na Twitterze indyjski minister ds. zasobów wodnych Nitin Gadkari. To rezultat zeszłotygodniowego krwawego zamachu w spornym Kaszmirze, w którym zginęło 44 członków indyjskich sił paramilitarnych.

Premier Pakistanu Imran Khan oświadczył, że jego kraj nie ma nic wspólnego z ubiegłotygodniowym atakiem w spornym Kaszmirze, w którym zginęło 44 członków indyjskich sił paramilitarnych. Podkreślił, że napięcia można złagodzić tylko poprzez dialog, ale ostrzegł, że jego kraj odpowie, jeśli zostanie zaatakowany przez Indie.

Władze Pakistanu wezwały na konsultacje swojego ambasadora w Indiach. Decyzję podjęto w związku z ostatnimi napięciami, które pojawiły się w stosunkach między oboma krajami - poinformował rzecznik MSZ w Islamabadzie. Tego samego dnia w starciach z rebeliantami w Kaszmirze zginęło czterech indyjskich żołnierzy.

Co najmniej dwóch policjantów zginęło, a jeden strażnik został ranny w ataku terrorystycznym na chiński konsulat w pakistańskim mieście Karaczi - w piątek poinformowała agencja Reutera powołująca się na źródła medyczne. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się lokalna grupa separatystyczna.

47-letnia chrześcijanka Asia Bibi, zwolniona w środę decyzją Sądu Najwyższego z więzienia w Lahaur, wciąż nie może opuścić Pakistanu. Islamscy ekstremiści żądają cofnięcia ułaskawienia kobiety skazanej w 2010 roku na śmierć pod zarzutem obrazy Mahometa. W czwartek na ulicach Karaczi 10 tysięcy osób wznosiło okrzyki "Powiesić Asię".