Rodzice skazani za zabójstwo własnej córki. 18-latka miała odmówić ślubu z kuzynem  

Źródło:
Il Post, La Stampa, Il Giornale, BBC
Protesty przeciwko "zabójstwom honorowym" w Pakistanie, wideo archiwalne
Protesty przeciwko "zabójstwom honorowym" w Pakistanie, wideo archiwalne Reuters Archive
wideo 2/2
Protesty przeciwko "zabójstwom honorowym" w Pakistanie, wideo archiwalne Reuters Archive

Sąd we Włoszech skazał we wtorek małżonków z Pakistanu na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w morderstwie ich córki, Saman Abbas. W związku ze sprawą wyrok usłyszał również wuj dziewczyny. Jak podano, zabójstwo mogło być tzw. zabójstwem honorowym, powodowanym odmową 18-latki, która nie chciała zawarcia zaaranżowanego przez krewnych małżeństwa.  

Sąd miejski w Reggio Emilia na północy Włoch wydał we wtorek wyrok w sprawie zabójstwa 18-letniej Saman Abbas. Współwinnymi zabójstwa uznano ojca, matkę oraz wuja dziewczyny. Rodzice Abbas usłyszeli wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, wuja ukarano 14 latami więzienia. Oskarżonych wcześniej o możliwy współudział w zbrodni dwóch kuzynów Pakistanki uniewinniono - informuje portal Il Post.

Według tej relacji powodem śmierci Saman Abbas miało być odmówienie przez nią przeprowadzki z Włoch do Pakistanu celem zawarcia tam małżeństwa z kuzynem. Uważa się, że jej zabójstwo było tzw. zabójstwem honorowym, czyli morderstwem popełnionym przez krewnych ofiary, motywowanym chęcią "zmycia hańby" spowodowanej jej rzekomym niewłaściwym zachowaniem.

ZOBACZ TEŻ: Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca

Sąd: rodzice Saman Abbas współwinnymi śmierci córki

Saman Abbas od lat mieszkała wraz z rodziną we włoskiej miejscowości Novellara. Gdy zaczęła spotykać się tam z niespokrewnionym z rodziną Pakistańczykiem, a zdjęcia całującej się pary udostępniono w mediach społecznościowych, rodzice Abbas mieli wpaść we wściekłość. Zgodnie z ustaleniami śledczych po odkryciu związku córki rodzice mieli zacząć naciskać na nastolatkę, by ta wróciła do rodzinnego Pakistanu i wyszła za mąż za jednego z kuzynów. Ich propozycja spotkała się z odmową 18-latki – relacjonuje włoski portal Il Post.

Jak wskazują media, na kilka miesięcy przed zaginięciem Abbas została gościem lokalnego ośrodka opieki społecznej. Na początku kwietnia 2021 roku, po naciskach krewnych, nastolatka opuściła placówkę i odwiedziła mieszkającą w Novellara rodzinę. Pakistankę ostatni raz widziano żywą 30 kwietnia. Jak podaje BBC, nagrania z kamer monitoringu, zamontowanych w pobliżu domu rodziny Abbas, pokazują, jak dzień przed zaginięciem nastolatki troje jej krewnych przemierza okolicę, niosąc z sobą łopaty i łom. Kolejnego dnia monitoring uchwycił moment, w którym 18-latka opuściła dom w towarzystwie rodziców. Później ślad po niej zaginął.

Tuż po zniknięciu Saman Abbas jej ojciec i matka wyjechali do Pakistanu. Włochy opuścił także wuj nastolatki oraz jej dwóch kuzynów. Ciało dziewczyny znaleziono 29 listopada 2022 roku w pobliżu byłego miejsca zamieszkania rodziny Abbas w Novellarze. Jak wykazała przeprowadzona później sekcja zwłok, 18-latka zginęła wskutek złamania kręgosłupa na odcinku szyjnym.

Skazany we wtorek wuj Abbas został zatrzymany w Paryżu jeszcze w 2021 roku. Ojca zamordowanej aresztowano w 2022 roku, a w sierpniu 2023 roku poddano go ekstradycji do Włoch. Matka Pakistanki pozostaje na wolności.

ZOBACZ TEŻ: Zabójca Qandeel Baloch uniewinniony. Brat pakistańskiej gwiazdy mówił, że zabił ją, bo "przynosiła hańbę" rodzinie

Czym jest "zabójstwo honorowe"

Domniemuje się, że zabójstwo Pakistanki jest tzw. zabójstwem honorowym. Pogląd zgodnie z którym morderstwo można określić mianem honorowego wywodzi się z wierzeń, zgodnie z którymi, dopuszczenie się przez kobietę zachowania uznawanego za niewłaściwe jest hańbą dla całej rodziny – wskazuje BBC, dodając, że najczęstszymi przyczynami "zabójstw honorowych" są: odmowa zawarcia zaaranżowanego małżeństwa oraz padnięcie przez kobietę ofiarą gwałtu czy napaści na tle seksualnym. W Pakistanie "zabójstwa honorowe" każdego roku prowadzą do śmierci setek kobiet.

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: Il Post, La Stampa, Il Giornale, BBC