Pakistan

Pakistan

- Lubili zagraniczne, markowe perfumy i importowane dezodoranty. Szczególnie cenili te z silnym zapachem - wspomina Raszid Rehman, który do niedawna prowadził sklep w pakistańskim Miranszah. Zaopatrywali się u niego talibowie i - jak podkreśla - choć w sklepie zostawiali majątek, to nigdy się nie targowali. Rehman musiał jednak porzucić swój sklep i jak tysiące uchodźców przeniósł się do bezpieczniejszych rejonów Pakistanu.

Pakistańska armia rozpoczęła ofensywę lądową mającą na celu zniszczenie kryjówek talibów i bojowników Al-Kaidy na terenach plemiennych, będących ich głównym bastionem na północnym zachodzie kraju. Do tej pory szumnie zapowiadana rozprawa z radykałami ograniczała się do nalotów.

Pakistańska policja użyła w poniedziałek gazu łzawiącego w pobliżu lotniska w Islamabadzie, by rozpędzić tłum zwolenników prominentnego antyrządowego duchownego Muhammada Tahirula Qadriego, który miał przylecieć tego dnia do stolicy. Samolot z duchownym został skierowany do innego miasta.

Wskutek upału, pragnienia i straszliwego tłoku w miejscach modlitwy zmarło od początku tygodnia ponad 50 spośród około miliona pielgrzymów, którzy udali się do sanktuarium wyznawców islamu w Sehwanie na południu Pakistanu - podała pakistańska policja.

Pakistańskie lotnictwo wojskowe wznowiło naloty na pozycje zajmowane przez talibów i bojowników z Al-Kaidy. Miało w nich zginać co najmniej 21 osób, ale nie sposób tego zweryfikować. W całym regionie przygranicznym z Afganistanem wprowadzono godzinę policyjną i nie ma do niego dostępu.

Co najmniej 13 osób poniosło śmierć w nocy z niedzieli na poniedziałek (czasu lokalnego) od strzałów zamachowców na międzynarodowym lotnisku w Karaczi - poinformowała policja. Lotnisko nie przyjmuje samolotów, wstrzymano też starty.

Rosja zniosła embargo na dostawy broni dla Pakistanu i negocjuje sprzedaż śmigłowców Mi-35 dla Islamabadu - poinformował w poniedziałek szef rosyjskiej spółki zbrojeniowo-przemysłowej Rostech Siergiej Czemiezow. Informację podała agencja ITAR-TASS. Sprzedaż broni do Pakistanu może oznaczać zerwanie współpracy w tej dziedzinie z Indiami i zapoczątkować zmiany w sojuszach politycznych w Azji - twierdzą eksperci.

25-letnia kobieta została ukamienowana przed budynkiem sądu w Pakistanie przez członków rodziny, za poślubienie mężczyzny, którego kochała. Ojciec kobiety tłumaczył, że było to tak zwane morderstwo honorowe, które miało oczyścić dobre imię rodziny.