Kurdystan

Kurdystan

Pięć osób zginęło, a 39 zostało rannych w wybuchu samochodu pułapki w prowincji Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Zamach przeprowadzili bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowały władze.

Dwóch oficerów policji, żołnierz i 12 kurdyjskich bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w czwartek i piątek w trakcie operacji tureckich służb na południowym wschodzie kraju. W mieście Cizre śmierci cudem uniknął czołgista. Strzelał do budynków, dopóki rakieta nie uderzyła w jego maszynę. Stanęła w płomieniach, a on wyskoczył, nim zjechała na pobliskie budynki.

54 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w ciągu ostatnich trzech dni w walkach z tureckimi siłami bezpieczeństwa w miastach Silopi i Cizre na południowym wschodzie Turcji - poinformowała w piątek agencja prasowa Anadolu.

Sekretarz obrony USA Ash Carter spotkał się Irbilu z prezydentem irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim. Rozmawiał z nim na temat walki prowadzonej przez Kurdów z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Kurdyjskie siły peszmergów są już 30 km od Rakki - głównego bastionu dżihadystów w Syrii, stolicy "kalifatu" - informuje amerykańska stacja CNN, której reporter dostał zgodę na odwiedzenie pierwszej linii frontu wojny z tzw. Państwem Islamskim. - Zrobimy wszystko, by pomścić Paryż - powiedział mu jeden z żołnierzy walczących z dżihadystami oddziałów.

Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zerwali w Turcji jednostronne zawieszenie broni, które ogłosili w październiku - poinformowała kurdyjska agencja prasowa Firat. Dzień wcześniej prezydent Turcji wzywał do likwidacji PKK.

Ugrupowanie syryjskich Kurdów Partia Unia Demokratyczna (PYD) chce otworzyć przedstawicielstwo w Rosji, co może wywołać ostrą reakcję Turcji i jeszcze bardziej zepsuć napięte stosunki między Moskwą a Ankarą - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".