Korea Północna

Korea Północna

W odpowiedzi na ostatnie sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na firmy utrzymujące kontakty z reżimem Kim Dzong Una, Pjongjang zdecydował o opuszczeniu biura znajdującego się w strefie zdemilitaryzowanej. Tam, między Koreą Północną i Południową, pracowali od 2018 roku wspólnie urzędnicy obu krajów.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zdecyduje wkrótce, czy będzie kontynuował negocjacje nuklearne z USA, i czy utrzyma moratorium na testy rakietowe – podała w piątek agencja Associated Press, cytując wiceszefową północnokoreańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cze Son Hui.

W Korei Północnej odbywają się w niedzielę wybory parlamentarne. Są to drugie wybory do jednoizbowego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, od kiedy w grudniu 2011 roku władzę w kraju po swoim ojcu objął Kim Dzong Un. Portal BBC pisze o wyborach "bez wyboru".

Korea Północna nadal sprzeciwia się wspólnym manewrom wojskowym połączonych sił USA i Korei Południowej, mimo iż ich dotychczasowa formuła została niedawno mocno okrojona. Według Pjongjangu Waszyngton i Seul nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Korea Północna odbudowuje ośrodek rakietowy Sohae, który w zeszłym roku został częściowo rozebrany - informują dwa amerykańskie ośrodki analityczne i południowokoreańska agencja Yonhap. Jak podają, świadczą o tym najnowsze zdjęcia satelitarne, wykonane zaledwie dwa dni po zakończonym bez porozumienia spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Wietnamie.

Otto Warmbier szarpał się i wył przywiązany do noszy, jego nogi i ręce były zdeformowane, a oczy puste - tak opisali stan uwolnionego w 2017 roku z północnokoreańskiego więzienia syna jego rodzice. Otto zmarł sześć dni później w USA, a o jego sprawę pytany był Donald Trump po ostatnim spotkaniu z Kim Dzong Unem. "South China Morning Post" przy tej okazji twierdzi, że sprawa śmierci Warmbiera jest bardziej skomplikowana, niż dotąd sądzono.

"Po osiągnięciu sukcesu" podczas spotkania z Donaldem Trumpem Kim Dzong Un wrócił do kraju fetowany przez propagandę. Sekretarz stanu USA zapowiedział zaś, że w najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.