To mógł być pocisk hipersoniczny

Źródło:
PAP, Reuters
Korea Północna. Eksplozja rakiety z satelitą. Wideo archiwalne
Korea Północna. Eksplozja rakiety z satelitą. Wideo archiwalne
Reuters
Korea Północna wystrzeliła satelitę. Wideo archiwalne Reuters

Korea Północna mogła użyć pocisku hipersonicznego podczas nieudanej próby testowej - podało wojsko Korei Południowej. Według agencji Yonhap rakieta spadła poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Wojsko Korei Południowej przekazało w środowym komunikacie, że podczas nieudanego startu północnokoreański pocisk eksplodował w powietrzu.

CZYTAJ TEŻ: Broń hipersoniczna – co to jest?

Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów (JCS) w Seulu poinformowało wcześniej w oświadczeniu, że Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk balistyczny z okolic stolicy kraju Pjongjangu około godz. 5.30 w środę (22.30 we wtorek w Polsce).

Źródło wojskowe poinformowało agencję prasową Yonhap, że wystrzelenie zakończyło się niepowodzeniem po tym, jak pocisk przeleciał około 250 km w kierunku Morza Japońskiego.

Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego pocisku PAP/EPA

Japońskie ministerstwo obrony przekazało, że pocisk osiągnął pułap około 100 km i pokonał ponad 200 km, zanim spadł poza wyłączną strefę ekonomiczną Japonii na Morzu Japońskim.

Mieszkańcy Seulu oglądają wiadomości z wystrzelenia północnokoreańskiego pocisku PAP/EPA
Mieszkańcy Seulu oglądają wiadomości z wystrzelenia północnokoreańskiego pocisku PAP/EPA

Pjongjang ostrzega

Reżimowe władze Korei Północnej potępiły w poniedziałek przybycie do Korei Południowej amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym USS Theodore Roosevelt i ostrzegły przed podjęciem "przytłaczających i nowych" środków odstraszania przed tym, co nazwały "prowokacyjnym aktem".

Lotniskowiec przybył do Pusan, 320 km na południowy wschód od Seulu, w sobotę, aby wziąć udział w trójstronnych ćwiczeniach z Koreą Południową i Japonią. Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol odwiedził to miasto we wtorek z okazji 74. rocznicy wybuchu wojny koreańskiej.

W stanie wojny

Obie Koree formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ brutalny konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się podpisaniem rozejmu, a nie traktatu pokojowego.

Ćwiczenia Freedom Edge są wynikiem porozumienia zawartego przez szefów obrony USA, Korei Południowej i Japonii przed podpisaniem 19 czerwca przez dyktatorów Władimira Putina i Kim Dzong Una traktatu o wzajemnej obronie, zgodnie z którym obie strony mają "niezwłocznie" i "wszelkimi dostępnymi sposobami" udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.

Północ po raz ostatni wystrzeliła salwę ok. 10 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego 30 maja.

Testy rakietowe Korei PółnocnejPAP/Reuters - Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: