Katastrofa pod Smoleńskiem

Katastrofa pod Smoleńskiem

Pierwsze posiedzenie podkomisji smoleńskiej, która będzie działała w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), odbędzie na początku marca - poinformował w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Wciąż nie wiadomo tak naprawdę, jakie były fakty dotyczące przyczyn katastrofy, w związku z tym prace podkomisji są konieczne - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Jak oceniła, współpraca ze stroną rosyjską nigdy nie była łatwa i "łatwa nie będzie".

Sąd odmówił umorzenia procesu pięciu osób oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Postanowienie jest prawomocne. Proces ruszy 31 marca.

Nad Smoleńskiem poległ kwiat polskiego przywództwa narodowego, przez pięć lat nie chciano o tym pamiętać - oświadczył w piątek w jednym z wrocławskich liceów szef MON Antoni Macierewicz. Minister złożył tam kwiaty pod tablicą pamiątkową upamiętniającego Lecha Kaczyńskiego. - Wy pamiętaliście - zwrócił się do uczniów.

Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M. Samolot zaczął się rozpadać w powietrzu i są na to 100-procentowe dowody. Te dowody są zbiorem ustaleń czterech konferencji smoleńskich zorganizowanych przez 100 polskich profesorów z najlepszych uczelni – powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Dyskutowali z nim Dariusz Rosati (PO) i Janusz Zemke (SLD).

Film o katastrofie w Smoleńsku w reżyserii Antoniego Krauzego trafi jednak do kin. Premiera ma być w marcu przyszłego roku, bo znaleźli się tajemniczy inwestorzy, którzy dofinansowali produkcję. Wyłożyli 5 milionów złotych i tym samym zmniejszyli problemy finansowe filmu, który nie dostał wsparcia z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Widać, że Rosja używa kwestii wraku w celach politycznych i trzeba zacząć politycznie rozgrywać tę sprawę - powiedział Witold Waszczykowski. Kandydat na ministra spraw zagranicznych zarzucił też Radosławowi Sikorskiemu, że ten niewystarczająco starał się o zwrot wraku, kiedy był szefem MSZ.

Jeżeli Rosja nadal nie będzie chciała współpracować, skierujemy sprawę do gremiów międzynarodowych. Będziemy skarżyć śledztwo, że jest przewlekłe, będziemy skarżyć do trybunałów rozjemczych sprawy o zwrot polskiego mienia - zapowiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.

- Pięć lat i pięć miesięcy minęło od dnia tej wielkiej tragedii i przez cały ten czas marzyliśmy o tym momencie, w którym będzie można powiedzieć, że to wszystko, co z tej tragedii wynikało, te wszystkie sprawy do załatwienia - zostaną załatwione - mówił Jarosław Kaczyński w czwartek przed Pałacem Prezydenckim podczas uroczystości z okazji miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Jarosław Kaczyński tradycyjnie dziesiątego dnia miesiąca wraz ze swoimi zwolennikami przemaszerował pod Pałac Prezydencki. - Tu za mną w Pałacu (jest) nowy lokator - przypomniał. Po raz pierwszy "miesięcznica" katastrofy smoleńskiej przypadła podczas kadencji Andrzeja Dudy, który jednak nie dołączył do lidera Prawa i Sprawiedliwości.

- Gdy sprawa ma charakter precedensowy, wiąże się z aspektami międzynarodowymi i koniecznością zasięgania licznych opinii biegłych, postępowanie może trwać dłużej - uznał Sąd Najwyższy, nie stwierdzając przewlekłości śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową (WPO) w Warszawie. SN oddalił skargę rodzin kilku ofiar katastrofy.