Islandia

Islandia

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Aktywność sejsmiczna wulkanu Hekla zwiększyła się - ostrzega islandzkie biuro meteorologiczne. Niewykluczone, że niebawem wulkan wybuchnie, dlatego mieszkańcy jego okolic muszą być przygotowani na najgorsze.

Islandia przykryta jest śniegiem nawet wiosną. Ten odległy, północny kraj kilka dni temu okalało tzw. halo z chmur. Zdjęcie zrobione przez satelitę Aqua z odległości 1 km właśnie udostępniła NASA.

Były premier Islandii Geir Haarde jest winien jednego z czterech stawianych mu zarzutów dotyczących przyczynienia się do krachu krajowego systemu bankowego w 2008 roku, ale nie zostanie za to ukarany - orzekł w poniedziałek specjalny trybunał islandzki.

"Afera solna" bliźniaczo podobna do tej w Polsce, wybuchła również w Islandii. Sól przemysłowa była przez 13 lat sprzedawana jako spożywcza. - - Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia. Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy - tłumaczył się prezes zamieszanej w proceder firmy.

Seria niewielkich trzęsień ziemi o sile 2-3 st. w skali Richtera nawiedza ostatnio półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Islandzkie Biuro Meteorologiczne nie spodziewa się na razie wybuchu wulkanu.

Operator islandzkiej telewizji nagrał dziwny, wijący się kształt w wodach rzeki Jokulsa w dolinie Fljotsdal. Nagranie umieszczone na stronie internetowej islandzkiego nadawcy RUV szybko stało się sensacją. Wiele osób uważa, że widać na nim "robaka z Lagarfljot", czyli lokalnego odpowiednika potwora z Loch Ness.

Ostra zima daje się we znaki większości Europy. Opady śniegu paraliżują Bałkany, zasypały nawet Włochy i Hiszpanię. Mieszkańcy wielu krajów zmagają się z siarczystymi mrozami. Tymczasem na leżącej daleko na północy Islandii pojawiły się... pierwsze oznaki wiosny.

Zima zawitała i do Islandii. Tam jednak, jak już sypnie, to od razu porządnie. Według meteorologów śnieżyć ma już na dobre do końca sezonu. Jak poważna jest sytuacja na wyspie, świadczą zdjęcia nadesłane przez Reportera 24.

Pod jednym z największych lodowców Islandii, Mýrdalsjökull, pojawiły się oznaki nieuchronnego wybuchu znajdującego się pod nim wulkanu. Katla może spowodować jedną z najpotężniejszych erupcji od ponad 100 lat.

Islandia odrzuciła ofertę chińskiego biznesmena, który zamierzał kupić na tej wyspie znaczne tereny, równe 0,3 proc. jej powierzchni, pod budowę ośrodka turystycznego - oświadczyło w piątek islandzkie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Dym spowijający ten islandzki wulkan odkrywa chyba każdy odcień szarości. Kłęby pary i pyłu unoszą się wysoko, bo ogromna temperatura wewnątrz góry topi przykrywające ją zwały lodowca.

Sejsmolodzy z niepokojem przyglądają się Katli, która powoli budzi się ze snu. Gdyby doszło do jej erupcji, to skala zjawiska przewyższyłaby paraliż spowodowany przez wybuch wulkanu Eyjafjallajokull. W obrębie krateru Katli wciąż dochodzi do wstrząsów.

Były huragan Philippe, w tym tygodniu, jako tropikalna burza, skieruje się w kierunku północnym, przynosząc ze sobą wichury i intensywne opady deszczu na Islandii, Grenlandii, a także w Wielkiej Brytanii.

Polski obywatel zmarł w policyjnym areszcie w islandzkim rejonie Sudurnes - informuje polonijny portal Informacje.is. Mężczyzna został zatrzymany w stanie nietrzeźwym przez policję w poniedziałek. Wieczorem, w czasie rutynowej kontroli aresztantów, okazało się, że Polak zmarł.

Wulkan Katla zadrżał we wtorek. Choć nie ma jednoznacznego dowodu na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu, sejsmolodzy bacznie monitorują jego aktywność. Katla jest bowiem wulkanem, którego wyjątkowo obawiają się Islandczycy.

Bogaty chiński inwestor prywatny zamierza zakupić znaczny teren na Islandii, równy 0,3 proc. powierzchni wyspy, aby kosztem 100 mln dolarów zbudować tam ośrodek turystyczny wraz z polem golfowym - poinformował we wtorek dziennik "Financial Times".

Niemal bezchmurne niebo pozwoliło uchwycić z kosmosu rzeczywisty obraz Islandii. Mimo swojej nazwy, latem wyspa staje się całkowicie zielona, co nie oznacza, że temperatury zachęcają do spędzanie tam wakacji.

- Jeśli ktoś w tym zawodzie boi się natury, to najlepiej znaleźć inną pracę - powiedział reżyser Ridley Scott reporterom w Rejkjawiku. Było to tuż przed tym, jak wyruszył na plan zdjęciowy u podnóży gotującego się do wybuchu wulkanu Hekla.