W związku z wystąpieniem nowych przypadków koronawirusa rząd Islandii ogłosił w czwartek przywrócenie restrykcji. Kraj ten dzięki masowemu testowaniu mieszkańców wyspy oraz turystów niemal zwalczył epidemię COVID-19. Po raz pierwszy wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek.
Na zwołanej w czwartek konferencji prasowej premier Islandii Katrin Jakobsdottir przekonywała, że przywrócenie restrykcji jest "naciśnięciem hamulca", a nie dowodem, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. – Przyjmowane środki wprowadzane obecnie mają nas uchronić przed bardziej drastycznymi restrykcjami w przyszłości – dodała.
Od piątkowego południa maksymalna liczba osób, które mogą się gromadzić, zostanie zmniejszona z 500 do 100. Islandczycy ponownie będą musieli stosować zasadę dwumetrowych odstępów. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, czyli na przykład w środkach transportu publicznego czy u fryzjera po raz pierwszy wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek.
Ograniczenia dla przyjezdnych
Dodatkowe obostrzenia dotyczyć będą osób przyjeżdżających z zagranicy. Do tej pory wszyscy turyści z krajów uznawanych za ryzykowne w celu uniknięcia kwarantanny badani byli odpłatnie na COVID-19 na lotnisku oraz w terminalu promowym. Od piątku, jeśli zostaną na Islandii 10 dni lub dłużej, będą musieli przejść drugi dodatkowy test na obecność koronawirusa. Zasada ta nie dotyczy przyjezdnych z krajów traktowanych jako bezpieczne, czyli Danii, Wysp Owczych, Grenlandii, Norwegii, Finlandii oraz Niemiec.
W ciągu ostatniej doby na Islandii potwierdzono 10 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Do szpitala przyjęto także pierwszego od wiosny pacjenta z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Obecnie służby epidemiczne kraju mają pod opieką 39 aktywnych przypadków COVID-19 oraz 215 osób przebywających na profilaktycznej kwarantannie.
Wiosną władze Islandii nie zdecydowały się na całkowite zamknięcie kraju, ale wprowadziły restrykcje oraz masowe testowanie ludności. Dotychczas Covid-19 potwierdzono na Islandii u 1872 osób, spośród których 10 zmarło.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: rheins/Wikimedia CC BY 2.0