Białoruś

Białoruś

Białoruski samolot pasażerski ze 142 osobami na pokładzie został zmuszony, pod groźbą poderwania myśliwców, do powrotu na lotnisko w Kijowie – informują w sobotę media na Ukrainie. SBU zaprzecza, jakoby pilotowi grożono "poderwaniem myśliwców" i zapewnia, że kontrolerzy działali zgodnie z procedurami.

W Mińsku odbył się pogrzeb Jurego Chadyki, profesora fizyki, znanego działacza opozycji demokratycznej i jednego z założycieli Białoruskiego Frontu Narodowego. Uroczystości żałobne odbyły się z udziałem opozycjonistów i działaczy społecznych. Chadyka zmarł we wrześniu w USA.

Napastnikiem, który w centrum handlowym w Mińsku zabił w sobotę kobietę piłą mechaniczną, był 18-letni Białorusin - poinformował portal Tut.by, powołując się na milicję i przedstawicieli komitetu śledczego. Wcześniej informowano, że napastników było dwóch.

"Na Białorusi prawa skazanych na śmierć są łamane na każdym etapie procesu, co sprawia, że jej stosowanie jest nielegalne" – oświadczyli w środę przedstawiciele niezależnych organizacji praw człowieka. W Mińsku został zaprezentowany raport o karze śmierci na Białorusi.

Białorusin Andriej Fomoczkin, który niósł rosyjską flagę podczas ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro, dostanie w prezencie mieszkanie w Moskwie. Reprezentacja "Sbornej" została wykluczona z imprezy z powodu skandalu dopingowego w tym kraju.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek podczas wystąpienia na Uniwersytecie Pekińskim, że rozpad Związku Radzieckiego był katastrofą, która miała negatywne konsekwencje dla całego świata. Jego zdaniem za ZSRR nie mogłoby dojść do wielu konfliktów, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozpoczyna w środę wizytę państwową w Chinach. Jej celem jest przyciągnięcie na Białoruś chińskich inwestycji i przeprowadzenie rozmów na temat ewentualnej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Aktor Jackie Chan, gwiazdor kina sztuk walki, chce zostać powitany z wyjątkowymi honorami, gdy przyjedzie na Białoruś z występem. - Oczekuje spotkania z prezydentem Łukaszenką lub premierem Kabiakouem - podało w czwartek Radio Swaboda.

Pierwsza od wielu lat przedstawicielka opozycji w białoruskim parlamencie, Hanna Kanapacka zapowiada, że nie będzie osamotniona w działaniach na rzecz realizacji swojego programu. Opozycja nie uznała niedzielnych wyborów za demokratyczne. We wstępnym oświadczeniu obserwatorzy OBWE uznali, że wybory do parlamentu były "sprawnie zorganizowane, jednak pozostała pewna liczba systemowych wad".