Belgia

Belgia

Po atakach we Francji trwają poszukiwania wspólników trzech zamachowców, którzy w czasie trzech dni terroru zamordowali 17 osób. Francuscy śledczy badają m.in. DNA pozostawione na magazynku broni, z której Amedy Coulibaly zabił cztery osoby w sklepie koszernym w Paryżu.

Belgijska prokuratura zwróciła się w niedzielę do Grecji o ekstradycję jednej z osób zatrzymanych w sobotę w Atenach; wniosek złożyła w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita w operacji sił specjalnych trzy dni wcześniej.

Dziesięciu obywateli belgijskich co miesiąc wyjeżdża do Iraku i Syrii, aby walczyć w szeregach bojowników Państwa Islamskiego (IS) lub Frontu al- Nusra, który jest związany ściśle z Al-Kaidą - poinformował dziennik "Le Soir".

Zwołany przez belgijskie związki zawodowe strajk generalny przeciw planom oszczędnościowym rządu sparaliżował w poniedziałek transport kolejowy i lotniczy. Protest natychmiast wpłynął na funkcjonowanie lotniska w Brukseli, gdzie całkowicie wstrzymano ruch.

Belgijski rząd federalny zarządził tygodniową żałobę narodową po śmierci królowej Fabioli. Obowiązuje ona od soboty do piątku 12 grudnia, czyli dnia pogrzebu. Decyzję ogłosił premier Charles Michel.

Urodzona jako Fabiola de Mora y Aragon 11 czerwca 1928 r. w Madrycie w arystokratycznej rodzinie, poślubiła Baudouina w grudniu 1960 roku. Ta piąta królowa Belgów od nagłej śmierci małżonka w roku 1993 pozostawała w cieniu króla Alberta II i jego żony Paoli. Albert, młodszy brat Baudouina, objął tron po jego śmierci na zawał serca.