"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować


Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

- Usłyszeliśmy potężny wybuch blisko za nami i razem z mężem i córką zaczęliśmy się czołgać - wspomina w rozmowie z BBC Pauline Graystone, która przeżyła wtorkowe zamachy terrorystyczne na brukselskim lotnisku Zaventem. Leżącą na ziemi Brytyjkę widać na wykonanym tuż po zamachach amatorskim nagraniu, które obiegło światowe media.

"Spodziewałam się trzeciej eksplozji"

- Nagle jeszcze większa i głośniejsza eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Czuliśmy spaleniznę, wszyscy wokół leżeli na ziemi, więc my również nie ruszaliśmy się - powiedziała.

- Byłam jak sparaliżowana, spodziewałam się, że będzie trzecia eksplozja. Miałam wrażenie, że to oczekiwanie trwało wieki, widać to na mojej twarzy. Najważniejsze było wówczas dla mnie trzymanie się razem, zapewnienie bezpieczeństwa mojej córce, która była przerażona i płakała cały czas - dodała.

Jak się okazało, kobieta dobrze wiedziała, jak zachować się w takiej sytuacji. - Czytałam dzień wcześniej, zupełnym zbiegiem okoliczności, porady o tym, jak zachować się, gdy jest się świadkiem ataku (terrorystycznego). I pierwszą zasadą, którą zapamiętałam, było by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Graystone.

- Nie wiedzieliśmy, co robić dalej. Po jakichś pięciu minutach w końcu wstaliśmy i zaczęliśmy uciekać z lotniska, terminal wyglądał już wówczas na opuszczony - powiedziała.

Zamachy w sercu Europy

W dwóch zamachach terrorystycznych w Brukseli zginęło co najmniej 30 osób, a ponad 200 zostało rannych. Do zamachów doszło na międzynarodowym lotnisku oraz na stacji metra w pobliżu siedzib instytucji europejskich. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

[object Object]
Jak doszło do zamachów w BrukseliTVN24 BiS
wideo 2/18

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty: