Barack Obama

Barack Obama

Władimir Putin skupił się w rozmowie z Barackiem Obamą na tłumaczeniu prezydentowi USA, jak bardzo ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli swojego kraju i zasugerował, by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizowaniu sytuacji na Ukrainie. Dodał, że niepokoją go trudne warunki życia w Naddniestrzu, które jest izolowane od świata - czytamy w sobotnim komunikacie Kremla po rozmowie telefonicznej szefów państw.

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.

Belgijska policja poinformowała, że znalazła podejrzany pakunek w autobusie miejskim w Brukseli. Wezwała oddział saperów, by zbadali paczkę. Okazało się, że to fałszywy alarm. W środę do stolicy Belgii przyjedzie prezydent Barack Obama.

Trzech agentów Secret Service mających ochraniać prezydenta USA Baracka Obamę podczas wizyty w Holandii zostało odesłanych do USA "z powodów dyscyplinarnych". Jeden z nich został znaleziony pijany w holu hotelu w Amsterdamie - donosi "Washington Post".

- Myślę, że nieuczciwe jest sugerowanie, że jest jakieś proste rozwiązanie sytuacji na Krymie - oznajmił prezydent USA Barack Obama, podkreślając, że społeczność międzynarodowa musi pozostać w kwestii Ukrainy zjednoczona.

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił, że celem sankcji przeciwko Rosji jest poniesienie przez nią kosztów za działania na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy w kwestii przychodzenia Ukrainie z pomocą i sprzeciwiania się działaniom Rosji.

Model fiński w relacjach Moskwa-Kijów byłby idealny zarówno dla Rosji, Ukrainy, jak i Unii Europejskiej - pisze w komentarzu w "Financial Times" Zbigniew Brzeziński. Wcześniej, w wywiadzie dla CNN, b. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa przekonywał, że "UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa".

Chiny wezwały w piątek Stany Zjednoczone do odwołania zapowiedzianego na ten dzień spotkania prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV, przebywającym na uchodźstwie duchowym przywódcą Tybetańczyków. Spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny - oznajmiło MSZ tego kraju.

Gdy wydaje się, że nie można już zrobić "słit foci" w mniej odpowiednim do tego miejscu, okazuje się, że można. Tym razem autorami popularnych "selfies" są dziennikarze, którzy relacjonują wizytę prezydenta Francji Francois Hollande'a w USA.

Departament Obrony USA zlecił zniszczenie wszystkich zdjęć ciała Osamy bin Ladena po jego zabiciu przez amerykańskich komandosów - podała organizacja Judicial Watch. Dotarła ona do e-maila rozesłanego przez Pentagon kilkanaście dni po przeprowadzonej akcji do osób i instytucji mogących posiadać oryginały lub kopie takich zdjęć. Według Judicial Watch, takie działanie jest naruszeniem obowiązującego prawa i nadużyciem władzy.