Antysemityzm

Antysemityzm

- PiS odzyskało władzę, przywracając partyjną ideologię, dowartościowując kwestie tożsamościowe, stygmatyzując jako zdrajców ludzi o innych poglądach czy "podejrzanych" obyczajach - mówi Piotr Smolar, dziennikarz francuskiej gazety "Le Monde", autor książki "Zły Żyd" i syn Aleksandra Smolara, działacza politycznego i wieloletniego szefa Fundacji im. Stefana Batorego.

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Ograniczenie dostępu do broni oraz umożliwienie skuteczniejszego ścigania za groźby w internecie znalazły się w dziewięciopunktowym projekcie planu, dotyczącego walki z przestępstwami motywowanymi ideologią skrajnie prawicową i nienawiścią. Dokument został przyjęty przez rząd federalny Niemiec.

Przed główną synagogą w Berlinie ponad 200 osób utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W samym Halle w sobotę odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

W kontekście wydarzeń z kukłą Judasza w Pruchniku, prezes Fundacji Batorego prof. Aleksander Smolar mówił w telewizyjnym wywiadzie, że "są badania socjologiczne poważne, które wskazują, że mniej więcej jedna czwarta ludności polskiej ciągle utrzymuje średniowieczny mit o krwi chrześcijańskiej na macę". W sieci domagano się, żeby wyjaśnił, do jakich badań nawiązywał, więc znaleźliśmy je i potwierdziliśmy prawdziwość jego słów.

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować w sprawie mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tak zwana 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - mówił w Warszawie specjalny przedstawiciel USA do spraw walki z antysemityzmem Elan Carr. - Czy byli Polacy, którzy w czasie wojny kolaborowali? Tak. Ale czy jest to ciemną plamą na obrazie całej Polski? Nie - zapewnił.

Syjoniści atakują święto palenia Marzanny - tak o artykule portalu "The Times of Israel" napisał jeden z internautów, a jego opinia była jedną z wielu podobnych. W tekście, napisanym dwa lata temu, dziennikarze skupiali się jednak na konkretnym przypadku, kiedy w Warszawie spalono kukłę Żydówki, a nie tradycyjnej marzanny. Sprawca tamtego wydarzenia jest oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Kompletnie nieprawdziwym jest krążący w internecie wpis, jakoby 12 marca w pobliżu Starej Synagogi w Krakowie miał miejsce atak na kobietę w ciąży, prowadzącą wózek. Policja nie odnotowała podobnego incydentu. Natomiast zdjęcie, którym posłużył się bloger dla zilustrowania rzekomego zdarzenia, pochodzi sprzed ponad roku.