Akcja fotoradary

Akcja fotoradary

Przy drogach jest coraz więcej fotoradarów, ale robią one kierowcom coraz mniej zdjęć - pisze poniedziałkowe "Metro". - Nasze prognozy tegorocznych wpływów z fotoradarów okazały się mocno przeszacowane – przyznaje Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. Kwotę prognozowanych 1,5 mld zł zastąpiła nowa suma, nieco ponad 80 mln zł, czyli aż 17-krotnie mniej.

- W wielu przypadkach widać i czuć, że intencją wystawienia fotoradaru jest cel sportowy: zróbmy dużo zdjęć, zróbmy pieniądze - mówił w "Tak Jest" w TVN24 Emil Rau, nazywany "łowcą radarów". - Nikomu na siłę z portfela nie wyciągamy pieniędzy. Jeśli kierowcy będą stosowali się do przepisów, nie będziemy nakładać na nich mandatów - odpierała zarzuty Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej.

- Radary - przy zastrzeżeniach prawnych - przynoszą efekty, jeździmy wolniej - powiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak, przytaczając policyjne statystyki. Liczby pokazują, że względem ubiegłego roku zmniejszyła się liczba wypadków oraz liczba zabitych na drogach. O tym, że polskie drogi są bezpieczniejsze mówił też premier Donald Tusk.

Kierowca prowadzący w Polsce samochód z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi nie musi obawiać się mandatów z fotoradarów. Nie ma procedur, które pomogłyby ustalić właściciela pojazdu z innego kraju – donosi Dziennik Bałtycki.

Wszystkie fotoradary na polskich drogach czeka wkrótce audyt, czyli analiza potwierdzająca zasadność ich lokalizacji - pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o 550 fotoradarów - 200 urządzeń straży gminnych i ponad 350 inspekcji transportu drogowego.

Pieniądze z fotoradarów na budowę dróg - takie hasło rzucił rząd. Reporter "Czarno na Białym" dotarł do dokumentu, w którym zapisano, na co mają być przeznaczone środki zdobyte dzięki zdjęciom z polskich dróg. W grę ma wchodzić astronomiczna kwota półtora miliarda złotych.

Jest kolejny po fotoradarach sposób na skubanie kierowców i łatanie - tym razem miejskich - budżetów. Na wiosnę w wielu miastach mają zdrożeć opłaty za parkowanie. Poza tym strefy płatnego postoju mają się rozszerzyć. Materiał "Polski i Świata".

Nad specjalnym programem, w którym będzie można sprawdzić, czy fotoradar zrobił nam zdjęcie, pracuje Inspekcja Transportu Drogowego - dowiedziało się RMF FM. Według nieoficjalnych informacji radia system może zacząć działać już w przyszłym roku.

80 mln zł rocznie oszczędności przyniosłyby zmiany w przepisach pozwalające na inne znakowanie dróg - szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA chce m.in. zmniejszenia o połowę szerokości linii wyznaczającej skrajnię drogi.

Apel ministra transportu Sławomira Nowaka do kolejarzy, by odwołali zaplanowany na piątek strajk "był żałosny" - stwierdził w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz. - Widzę ministra rządu, który błaga, prosi, płacze - opisywał środową wypowiedź Nowaka w TVN24 polityk SLD, dodając, że jeżeli w Sejmie pojawi się wniosek o wotum nieufności dla szefa resortu transportu, Sojusz zagłosuje "za".

Niecodzienny prezent czeka ministra transportu w środę rano w studiu TVN24. Sławomir Nowak dostanie dwa pakiety zebranych przez Kontakt 24 sugestii internautów. Dotyczą one lokalizacji fotoradarów - miejsc, gdzie tych urządzeń brakuje oraz tych, gdzie - zdaniem internautów - są zbędne.