Czas decyzji. Wybory 2020

Czas decyzji. Wybory 2020

"Przestaliśmy się słuchać, jesteśmy dwoma plemionami"

Dlaczego jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni? Kto za to odpowiada? Czy da się to naprawić? - zastanawiali się rozmówcy reporterów TVN24 Artura Zakrzewskiego i Moniki Cwaliny-Kucharczyk. Autorzy reportażu oddali głos zarówno znanym, jak i "zwykłym" Polakom z najróżniejszych grup społecznych, w najróżniejszym wieku.

Trójmiasto murem za Trzaskowskim, poparło go tam ponad 70 procent głosujących

W województwie pomorskim drugą turę wyborów wygrał Rafał Trzaskowski - wynika z danych ze wszystkich obwodów głosowania. Największe poparcie uzyskał w Trójmieście, gdzie w Sopocie, Gdańsku i Gdyni zdobył ponad 70 procent. Według danych z 99,98 procent obwodów wybory prezydenckie w Polsce wygrał Andrzej Duda uzyskując 51,1 procent poparcia.

Bosak: Praktykowany homoseksualizm to zło

Sugestie internautów o tym, że jest gejem, ignoruje, bo "osoba publiczna musi się przyzwyczaić do tego, że ludzie snują różne plotki". Rozważa za to pozwy za oskarżenia o faszyzm, bo "to mnie zniesławia i podmywa zaufanie w oczach wyborców" - mówi w wywiadzie z tvn24.pl Krzysztof Bosak, niedawny kandydat na prezydenta, który w wyborach uzyskał 1 mln 317 tys. głosów.

Młodzi tłumnie zagłosowali

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że frekwencja wśród najmłodszych nie zachwyca. Tym razem było inaczej. Młodzi 28 czerwca tłumnie poszli do wyborów. Co sprawiło, że wyszli z domów? Jakie mają poglądy? Co jest dla nich ważne i czego oczekują od prezydenta pytał na wyborczych wiecach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek.

Kulisy ułaskawienia mężczyzny skazanego za molestowanie córki

Dziennikarze tvn24.pl poznali więcej szczegółów prezydenckiego ułaskawienia, które wzbudziło kontrowersje. To partnerka i córka mężczyzny skazanego w przeszłości za przestępstwa seksualne wobec dziecka wystąpiły o jego ułaskawienie. Wniosek składały kilkukrotnie. Także wtedy, gdy skazany ponownie trafił do więzienia za to, że złamał zakaz utrzymywania kontaktu z rodziną.

Polityka? O niej w szkole się niemal nie rozmawia

68 procent młodych dorosłych nie miało w szkole styczności z żadną dodatkową aktywnością związaną z życiem obywatelskim. Nie brali udziału w debatach czy spotkaniach z politykami, a w ich gazetkach nie pisało się na tematy polityczne – wynika z badań przeprowadzonych przez Laboratorium Poznania Politycznego, które działaj w ramach Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Kogo ułaskawił prezydent Andrzej Duda?

Wśród skazanych ułaskawionych w marcu przez prezydenta Andrzeja Dudę jest osoba, która usłyszała wyrok z artykułu mówiącego o przemocy seksualnej wobec dziecka. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zapewniają, że wniosek był odpowiednio udokumentowany. A ułaskawienie dotyczyło zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej, już po odbyciu kary.

Wybory prezydenckie 2020. "To młodzi zdecydują, jaki będzie wynik drugiej tury"

- Tylko młodzi mogą nas wyrwać z wojny polsko-polskiej. Możemy oczywiście utyskiwać: "No tak, ale oni nas popychają w stronę Bosaka czy Hołowni, a nam akurat oni nie pasują". Ale znów: zastanówmy się lepiej, dlaczego im pasują - mówi dr Jakub Sawulski, ekonomista, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, pracownik Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Autor książki "Pokolenie’89. Młodzi o polskiej transformacji".

Duda: Wygrywam pierwszą turę w sposób absolutnie zdecydowany. Przewaga jest potężna

Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości przy dziesięciu kontrkandydatach. Jestem ogromnie wdzięczny. Dziękuję za to wsparcie, ale przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim za frekwencję - powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll. Podziękował swoim kontrkandydatom. - W szczególności gratuluję panu Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, który prowadzi go do drugiej tury - dodał.