Co obiecywał jako kandydat, co zrobił jako prezydent. Pięć lat Andrzeja Dudy

Źródło:
TVN24
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy
TVN24
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja DudyTVN24

To miała być kadencja jednoczenia społeczeństwa, teraz Andrzej Duda mierzy się z zarzutami, że jeszcze bardziej podzielił Polaków. Piotr Świerczek, reporter programu "Czarno na białym", zderzył szereg wydarzeń z pięcioletniej kadencji prezydenta z wypowiedziami Andrzeja Dudy - kandydata. Co obiecywał, a co pokazały ostatnie lata?

Podsumowanie pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy w materiale Konkretu24.

Andrzej Duda pięć lat temu bardzo negatywnie wypowiadał się o swoim poprzedniku Bronisławie Komorowskim i obiecywał lepszą prezydenturę. - Pałac Prezydencki nie będzie zamknięty. Prezydent nie będzie siedział pod żyrandolem. Ja mam za dużo energii, żeby w jednym miejscu siedzieć - mówił w lutym 2015 roku Andrzej Duda.

Duda, nazywając poprzednika strażnikiem żyrandola, nie podejrzewał, że sam też zyska złośliwy przydomek - "Długopis".

Stało się tak między innymi po tym, jak w 2017 roku po protestach w całym kraju zawetował dwie z trzech ustaw sądowych, by później po krytyce i wizycie w Pałacu prezesa PiS i tak podpisać się pod przepisami, które upolityczniły sądy. W 2018 roku po podobnych protestach prezydent podpisał ustawę o Sądzie Najwyższym, mimo że naruszała konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy.

Tu warto wrócić do słów kandydata Dudy. - (Bronisław Komorowski - red.) zawsze tylko podpisywał te ustawy, które przyniesiono mu z Sejmu. To jest rola prezydenta? Prezydent notariusz rządu? Ja takiej prezydenturze mówię "nie" - mówił w lutym 2015 Andrzej Duda.

Prezydent podpisując umowę społeczną, uczynił dialog jednym z czterech najważniejszych filarów swojego programu. Jednak, jak zauważa Piotr Świerczek, szybko zaczął być postrzegany jako zakładnik Jarosława Kaczyńskiego.

"Będę rozmawiał z każdym". A jak było?

W 2015 roku kandydat Duda obiecał, że będzie budował porozumienie. - Będę rozmawiał z każdym, choćby miał poglądy ode mnie całkowicie odmienne. Będę miał odwagę powiedzieć: różnimy się poglądami, ale razem jesteśmy Polakami i dziękuję, że państwo zechcieliście do mnie przyjść - obiecywał Duda pięć lat temu.

Ale kiedy w 2017 roku wielotysięczne protesty w sprawie zmian w sądownictwie objęły cały kraj i protestujący przyszli do niego pod Pałac Prezydencki, a nawet przyszli pod bramę ośrodka w Juracie, gdzie wypoczywał w trakcie protestów, prezydent nie wyszedł do nich i nie podziękował, że przyszli.

W 2016 roku spotkał się z protestującymi w sprawie nowelizacji ustawy o policji. Tyle że było już po podpisaniu ustawy. - Wcale nie uważam, że to rozwiązanie jest doskonałe. I ja rozumiem Państwa obawy. Nie miałem wyjścia i musiałem ustawę podpisać - powiedział protestującym na spotkaniu w 2016 roku.

Protesty przeciwko reformie edukacji

W 2016 roku spotkał się także z delegacją nauczycieli w trakcie protestu przeciwko reformie edukacji. Ośmioletnia podstawówka finalnie i tak wróciła. Trzy lata później podczas strajku dotyczącego podwyżek dla nauczycieli, kiedy zagrożone były egzaminy maturalne, nie przyjął związkowców. Zaproponował im tylko miejsce na negocjacje z rządem.

- Ja jestem gotów udostępnić obiekty prezydenckie po to, żeby takie obrady i dyskusje mogły się toczyć – powiedział w 2019 roku.

Strajk lekarzy rezydentów, protest rodziców niepełnosprawnych

Podczas strajku medyków, kiedy w całym kraju głodowało ponad 200 lekarzy rezydentów, prezydent się przyglądał.

- Prezydent obserwuje tę sytuację cały czas, w Kancelarii ją monitorujemy – mówił ówczesny rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w 2017 roku.

Przyjechał za to do niepełnosprawnych i ich rodziców, którzy protestowali w Sejmie. - Przygotujemy projekt ustawy. Zobaczycie go państwo, będą zrealizowane te postulaty - mówił na spotkaniu w 2018 roku.

Mimo zapowiedzi protestujący nie dostali 500 zł dodatku na rehabilitację w gotówce, tylko w formie rzeczowej. Nie wszystkie postulaty spełniono, ale prezydent ocenił, że rząd dużo zaproponował.

- Oni potrzebują wsparcia ze strony państwa, ale nie powinni tego wsparcia się ani domagać, ani o nie prosić. Uczciwie politycy sami powinni im to wsparcie dać - tak z kolei o niepełnosprawnych mówił kandydat Duda w 2015 roku.

Protestujący rolnicy

- Nie ma prezydenta, kiedy protestują rolnicy, kiedy zdesperowani jadą na Warszawę, tylko z tymi ludźmi nikt nie chce poważnie rozmawiać, oni czują się odrzuceni przez państwo polskie - brzmiała wypowiedź Andrzeja Dudy w roku 2015.

W 2019 roku do prezydenta Dudy też przyjechali rolnicy, ale go nie było. Raz był w delegacji, drugi raz wypoczywał. Rolników przyjęli doradcy prezydenta, ale powiedzieli, że nie ma on władzy wykonawczej w obszarze rolnictwa.

Konflikt z ministrem obrony narodowej

W 2017 roku głośno było o trwającym kilka miesięcy konflikcie prezydenta Andrzeja Dudy z ówczesnym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Chodziło między innymi o sprawę generała Jarosława Kraszewskiego i odebrania mu dostępu do informacji niejawnych.

- Ja zwracałem się do pana ministra Macierewicza i w formie bezpośrednich spotkań i na piśmie. Niestety - tak mówił w 2017 roku prezydent o konflikcie z ówczesnym ministrem obrony narodowej.

KONFLIKT PREZYDENTA DUDY Z MACIEREWICZEM. CZYTAJ >>>

Prezydent Duda o współpracy z ministrem Macierewiczem
Prezydent Duda o współpracy z ministrem Macierewiczem26.11 | - Najważniejsze elementy muszą być realizowane, bo to są kwestia między innymi bezpieczeństwa państwa - mówi o współpracy z ministrem Macierewiczem prezydent Andrzej Dudatvn24

11 listopada 2017 roku rozmawiał z mieszkańcami Warszawy, przechodząc z placu Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego podczas obchodów Święta Niepodległości. Prezydent został zapytany przez jednego z uczestników obchodów, czy "dogada się z Antonim", w domyśle - z ministrem Antonim Macierewiczem. Andrzej Duda odpowiedział, że "pan minister musi sobie parę rzeczy przemyśleć". Po chwili dodał: - Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko.

Choć na ulicy prezydent mówił o ubeckich metodach Macierewicza, i tak ponownie nominował go na ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Cztery razy RBN

Andrzej Duda pięć lat temu zapewnił i podpisał zobowiązanie, że będzie arbitrem w sporach i prezydentem dialogu. - Zrobimy wszystko. Razem. Państwo i ja - mówił w 2015 roku.

Szybko okazało się, że "razem" niekoniecznie oznacza "razem z opozycją". Prezydent mimo licznych apeli tylko cztery razy zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego w ważnych dla państwa kwestiach. Dwa razy na początku i dwa razy na końcu kadencji.

- Proszę pamiętać, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, dlatego też, że nie został przez wszystkich Polaków wybrany - mówił Duda w 2017 roku.

Ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zwołał w związku z epidemią. Politycy opozycji przyznali, że to dobra decyzja, zwracali jednak uwagę, że podjęta została zbyt późno.

"Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce"

Jednak są wypowiedzi kandydata i prezydenta Dudy, które brzmią podobnie. Szczególnie te dotyczące Unii Europejskiej.

- Powinniśmy współpracować w ramach Unii Europejskiej, ale nie na wszystkie warunki się zgadzając – mówił w 2015 roku.

- Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - wypowiedział się w 2020 roku.

Autorka/Autor:Piotr Świerczek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rozejm między Hamasem a Izraelem może się opóźnić. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę rano, że porozumienie nie zostanie wdrożone, dopóki Hamas nie dostarczy nazwisk pierwszych zakładników, którzy mieli zostać uwolnieni. Wejście w życie rozejmu zaplanowano na godzinę 8.30 (7.30 czasu polskiego).

Rozejm zagrożony. Izrael czeka na ruch Hamasu 

Rozejm zagrożony. Izrael czeka na ruch Hamasu 

Źródło:
PAP
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Warunki drogowe w niedzielę rano są trudne na znacznym obszarze Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. Widzialność spadła nawet do 100 metrów. Dodatkowo w wielu miejscach jezdnie mogą być śliskie.

Na drogach ledwo widać. Ostrzeżenia w wielu województwach

Na drogach ledwo widać. Ostrzeżenia w wielu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Policyjny wolontariusz z Indii został skazany za gwałt i morderstwo 31-letniej lekarki w szpitalu we wschodniej części Kalkuty - podała agencja Reutera. Proces w sprawie przestępstwa był przyspieszony, a sprawcy grozi dożywocie lub kara śmierci. Zbrodnia wywołała ogólnokrajowe oburzenie brakiem bezpieczeństwa kobiet w Indiach.

Zbrodnia "najrzadsza z rzadkich". Policyjnemu wolontariuszowi grozi kara śmierci

Zbrodnia "najrzadsza z rzadkich". Policyjnemu wolontariuszowi grozi kara śmierci

Źródło:
Reuters

W północnej części Nigerii doszło do eksplozji przewróconej cysterny z paliwem. Jak podaje AFP, powołując się na lokalne władze, w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 70 osób, a wiele zostało rannych. Wśród ofiar są osoby, które zgromadziły się wokół pojazdu, by zebrać rozlane na drodze paliwo.

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 70 osób

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 70 osób

Źródło:
PAP

Donald Trump przyjechał w sobotę wieczorem do Waszyngtonu, gdzie w poniedziałek ma odbyć się inauguracja jego prezydentury. W tym samym czasie na ulice stolicy Stanów Zjednoczonych wyszedł Marsz Ludu, który od lat protestuje przeciwko działaniom Trumpa. Do demonstracji doszło także w innych miastach USA.

"Jestem wściekła, smutna i przytłoczona". Protesty przeciwko prezydenturze Trumpa

"Jestem wściekła, smutna i przytłoczona". Protesty przeciwko prezydenturze Trumpa

Źródło:
BBC, AP

Benjamin Netanjahu w publicznym wystąpieniu w sobotę oświadczył, że Izrael "zachowuje prawo do wznowienia wojny", jeśli porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy z Hamasem nie zostanie spełnione. Premier Izraela zaznaczył, że zgodę na to wyraziły Stany Zjednoczone. Rozejm ma zacząć obowiązywać w niedzielę rano.

Benjamin Netanjahu: Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny

Benjamin Netanjahu: Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny

Źródło:
PAP

W wieku 69 lat zmarł producent telewizyjny Ryszard Sibilski. Był mężem wokalistki Ewy Bem, która poinformowała o jego śmierci w mediach społecznościowych. W przeszłości współtworzył stację TVN i zasiadał w radzie nadzorczej Grupy ITI. Kierował również Endemol Shine Polska.

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Źródło:
PAP

Serce mi pęka z trwogi, kiedy czytam te straszne wpisy kierowane do Ciebie - napisał szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. Swój wpis skierował do prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wobec której pojawiły się w internecie groźby, nawiązujące między innymi do zabójstwa wcześniejszego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez nożownika podczas finału WOŚP sześć lat temu.

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

Źródło:
PAP

Sąd w Seulu wydał formalny nakaz aresztowania prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola w ramach dochodzenia po ogłoszeniu przez niego stanu wojennego. Przed sądem i ośrodkiem zatrzymań zgromadziły się dziesiątki tysięcy zwolenników polityka. Doszło do przepychanek z policją.

Pięć godzin przesłuchania. Sąd przedłużył nakaz aresztowania prezydenta

Pięć godzin przesłuchania. Sąd przedłużył nakaz aresztowania prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Nigeria została przyjęta jako kraj partnerski do międzynarodowej grupy BRICS, stając się obok RPA, Egiptu, Etiopii i Ugandy piątym krajem afrykańskim obecnym w tym sojuszu. Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Źródło:
PAP

Do tej pory przyzwyczailiśmy się do życia w świecie liberalnym, gdzie prawo międzynarodowe jest przestrzegane, teraz ten czas się kończy - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Jacek Czaputowicz, odpowiadając na pytanie, co się zmieni po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA. Były szef MSZ dodał, że Trump "przychodzi w dużo gorszej sytuacji" niż, gdy kończył swoją poprzednią kadencję w 2020 roku.

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny. Troje Polaków utonęło na Dominikanie. Współpracownik Roberta Ficy mówi, że Słowacja może wystąpić z Unii Europejskiej i NATO. W Hiszpanii runął wyciąg narciarski. Przedstawiamy sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 stycznia.

Runął wyciąg, tragedia Polaków na Dominikanie, Netanjahu o warunkach porozumienia

Runął wyciąg, tragedia Polaków na Dominikanie, Netanjahu o warunkach porozumienia

Źródło:
PAP, TVN24

Hodowle psów, często pseudohodowle, nie są wystarczająco uregulowane. Nawet jeśli się zarejestrują, to nikt ich nie sprawdza - chyba że wyjdzie na jaw, że taka hodowla to umieralnia albo nawet cmentarz. Wtedy jest już często za późno. Obrońcy zwierząt apelują do Sejmu, by to zmienił.

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Źródło:
Fakty TVN

Do Polski dotarło 28 najnowszych czołgów Abrams. "Po transporcie drogą morską, przejdą przegląd, a potem trafią na służbę do Wojska Polskiego. Docelowo będziemy mieć 250 takich Abramsów" - przekazał minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Źródło:
PAP

Troje Polaków utonęło przy jednej z plaż przylądka Punta Cana na wschodzie Dominikany. Wśród ofiar śmiertelnych jest też Portugalczyk. Z wody uratowano obywatela Rosji. Informację w tej sprawie potwierdziło nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Aktualizacja:
Źródło:
RMF24, PAP

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Maminie (powiat makowski). 62-letni mężczyzna kierowca śmieciarki położył się pod nią, by sprawdzić usterkę. Auto się stoczyło i najechało na niego. Zmarł w szpitalu.

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/policja Maków Mazowiecki

Lubelscy "łowcy głów" namierzyli, a także doprowadzili do zatrzymania i ekstradycji trzech niebezpiecznych przestępców, którzy ukrywali się w Niemczech. Każdy z nich ma na koncie poważne przestępstwa dokonane w Polsce. Wszyscy trafili już do zakładu karnego, gdzie odbędą zasądzone kary.

"Łowcy głów" namierzyli trzech groźnych przestępców

"Łowcy głów" namierzyli trzech groźnych przestępców

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku gra na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. W zbiórkę angażują się również ci, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. - Czas płaczu, niedowierzań, pytań "dlaczego ja", już minął. Próbuję wszystkie negatywne emocje przekształcić w coś fajnego, dobrego - zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Joanna Nalepa Magdziak, wolontariuszka sztabu w Toronto, u której kilka miesięcy temu zdiagnozowano nowotwór piersi.

Usłyszała diagnozę, która była jak wyrok śmierci. Gra z WOŚP, bo "ta choroba to nie jest ona"

Usłyszała diagnozę, która była jak wyrok śmierci. Gra z WOŚP, bo "ta choroba to nie jest ona"

Źródło:
tvn24.pl

Prawdziwym celem Karola Nawrockiego jest nawet nie jego prezydentura, ale umożliwienie powrotu PiS do władzy. Będzie robił wszystko, żeby sypać piach w tryby. Będzie nawet takim Dudą 2.0 - ocenił w "Jeden na jeden" europoseł PSL Adam Jarubas. Mówił, że w przypadku wygranej kandydata PiS "spoistość koalicji byłaby wystawiona na jeszcze większy test niż do tej pory".

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

Źródło:
TVN24

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl