Co obiecywał jako kandydat, co zrobił jako prezydent. Pięć lat Andrzeja Dudy

Źródło:
TVN24
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy
TVN24
Przegląd pięciu lat prezydentury Andrzeja DudyTVN24

To miała być kadencja jednoczenia społeczeństwa, teraz Andrzej Duda mierzy się z zarzutami, że jeszcze bardziej podzielił Polaków. Piotr Świerczek, reporter programu "Czarno na białym", zderzył szereg wydarzeń z pięcioletniej kadencji prezydenta z wypowiedziami Andrzeja Dudy - kandydata. Co obiecywał, a co pokazały ostatnie lata?

Podsumowanie pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy w materiale Konkretu24.

Andrzej Duda pięć lat temu bardzo negatywnie wypowiadał się o swoim poprzedniku Bronisławie Komorowskim i obiecywał lepszą prezydenturę. - Pałac Prezydencki nie będzie zamknięty. Prezydent nie będzie siedział pod żyrandolem. Ja mam za dużo energii, żeby w jednym miejscu siedzieć - mówił w lutym 2015 roku Andrzej Duda.

Duda, nazywając poprzednika strażnikiem żyrandola, nie podejrzewał, że sam też zyska złośliwy przydomek - "Długopis".

Stało się tak między innymi po tym, jak w 2017 roku po protestach w całym kraju zawetował dwie z trzech ustaw sądowych, by później po krytyce i wizycie w Pałacu prezesa PiS i tak podpisać się pod przepisami, które upolityczniły sądy. W 2018 roku po podobnych protestach prezydent podpisał ustawę o Sądzie Najwyższym, mimo że naruszała konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy.

Tu warto wrócić do słów kandydata Dudy. - (Bronisław Komorowski - red.) zawsze tylko podpisywał te ustawy, które przyniesiono mu z Sejmu. To jest rola prezydenta? Prezydent notariusz rządu? Ja takiej prezydenturze mówię "nie" - mówił w lutym 2015 Andrzej Duda.

Prezydent podpisując umowę społeczną, uczynił dialog jednym z czterech najważniejszych filarów swojego programu. Jednak, jak zauważa Piotr Świerczek, szybko zaczął być postrzegany jako zakładnik Jarosława Kaczyńskiego.

"Będę rozmawiał z każdym". A jak było?

W 2015 roku kandydat Duda obiecał, że będzie budował porozumienie. - Będę rozmawiał z każdym, choćby miał poglądy ode mnie całkowicie odmienne. Będę miał odwagę powiedzieć: różnimy się poglądami, ale razem jesteśmy Polakami i dziękuję, że państwo zechcieliście do mnie przyjść - obiecywał Duda pięć lat temu.

Ale kiedy w 2017 roku wielotysięczne protesty w sprawie zmian w sądownictwie objęły cały kraj i protestujący przyszli do niego pod Pałac Prezydencki, a nawet przyszli pod bramę ośrodka w Juracie, gdzie wypoczywał w trakcie protestów, prezydent nie wyszedł do nich i nie podziękował, że przyszli.

W 2016 roku spotkał się z protestującymi w sprawie nowelizacji ustawy o policji. Tyle że było już po podpisaniu ustawy. - Wcale nie uważam, że to rozwiązanie jest doskonałe. I ja rozumiem Państwa obawy. Nie miałem wyjścia i musiałem ustawę podpisać - powiedział protestującym na spotkaniu w 2016 roku.

Protesty przeciwko reformie edukacji

W 2016 roku spotkał się także z delegacją nauczycieli w trakcie protestu przeciwko reformie edukacji. Ośmioletnia podstawówka finalnie i tak wróciła. Trzy lata później podczas strajku dotyczącego podwyżek dla nauczycieli, kiedy zagrożone były egzaminy maturalne, nie przyjął związkowców. Zaproponował im tylko miejsce na negocjacje z rządem.

- Ja jestem gotów udostępnić obiekty prezydenckie po to, żeby takie obrady i dyskusje mogły się toczyć – powiedział w 2019 roku.

Strajk lekarzy rezydentów, protest rodziców niepełnosprawnych

Podczas strajku medyków, kiedy w całym kraju głodowało ponad 200 lekarzy rezydentów, prezydent się przyglądał.

- Prezydent obserwuje tę sytuację cały czas, w Kancelarii ją monitorujemy – mówił ówczesny rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w 2017 roku.

Przyjechał za to do niepełnosprawnych i ich rodziców, którzy protestowali w Sejmie. - Przygotujemy projekt ustawy. Zobaczycie go państwo, będą zrealizowane te postulaty - mówił na spotkaniu w 2018 roku.

Mimo zapowiedzi protestujący nie dostali 500 zł dodatku na rehabilitację w gotówce, tylko w formie rzeczowej. Nie wszystkie postulaty spełniono, ale prezydent ocenił, że rząd dużo zaproponował.

- Oni potrzebują wsparcia ze strony państwa, ale nie powinni tego wsparcia się ani domagać, ani o nie prosić. Uczciwie politycy sami powinni im to wsparcie dać - tak z kolei o niepełnosprawnych mówił kandydat Duda w 2015 roku.

Protestujący rolnicy

- Nie ma prezydenta, kiedy protestują rolnicy, kiedy zdesperowani jadą na Warszawę, tylko z tymi ludźmi nikt nie chce poważnie rozmawiać, oni czują się odrzuceni przez państwo polskie - brzmiała wypowiedź Andrzeja Dudy w roku 2015.

W 2019 roku do prezydenta Dudy też przyjechali rolnicy, ale go nie było. Raz był w delegacji, drugi raz wypoczywał. Rolników przyjęli doradcy prezydenta, ale powiedzieli, że nie ma on władzy wykonawczej w obszarze rolnictwa.

Konflikt z ministrem obrony narodowej

W 2017 roku głośno było o trwającym kilka miesięcy konflikcie prezydenta Andrzeja Dudy z ówczesnym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Chodziło między innymi o sprawę generała Jarosława Kraszewskiego i odebrania mu dostępu do informacji niejawnych.

- Ja zwracałem się do pana ministra Macierewicza i w formie bezpośrednich spotkań i na piśmie. Niestety - tak mówił w 2017 roku prezydent o konflikcie z ówczesnym ministrem obrony narodowej.

KONFLIKT PREZYDENTA DUDY Z MACIEREWICZEM. CZYTAJ >>>

Prezydent Duda o współpracy z ministrem Macierewiczem
Prezydent Duda o współpracy z ministrem Macierewiczem26.11 | - Najważniejsze elementy muszą być realizowane, bo to są kwestia między innymi bezpieczeństwa państwa - mówi o współpracy z ministrem Macierewiczem prezydent Andrzej Dudatvn24

11 listopada 2017 roku rozmawiał z mieszkańcami Warszawy, przechodząc z placu Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego podczas obchodów Święta Niepodległości. Prezydent został zapytany przez jednego z uczestników obchodów, czy "dogada się z Antonim", w domyśle - z ministrem Antonim Macierewiczem. Andrzej Duda odpowiedział, że "pan minister musi sobie parę rzeczy przemyśleć". Po chwili dodał: - Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko.

Choć na ulicy prezydent mówił o ubeckich metodach Macierewicza, i tak ponownie nominował go na ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Cztery razy RBN

Andrzej Duda pięć lat temu zapewnił i podpisał zobowiązanie, że będzie arbitrem w sporach i prezydentem dialogu. - Zrobimy wszystko. Razem. Państwo i ja - mówił w 2015 roku.

Szybko okazało się, że "razem" niekoniecznie oznacza "razem z opozycją". Prezydent mimo licznych apeli tylko cztery razy zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego w ważnych dla państwa kwestiach. Dwa razy na początku i dwa razy na końcu kadencji.

- Proszę pamiętać, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, dlatego też, że nie został przez wszystkich Polaków wybrany - mówił Duda w 2017 roku.

Ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zwołał w związku z epidemią. Politycy opozycji przyznali, że to dobra decyzja, zwracali jednak uwagę, że podjęta została zbyt późno.

"Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce"

Jednak są wypowiedzi kandydata i prezydenta Dudy, które brzmią podobnie. Szczególnie te dotyczące Unii Europejskiej.

- Powinniśmy współpracować w ramach Unii Europejskiej, ale nie na wszystkie warunki się zgadzając – mówił w 2015 roku.

- Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - wypowiedział się w 2020 roku.

Autorka/Autor:Piotr Świerczek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Maciejów Stary na Lubelszczyźnie. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Nie żyje 18-letnia pasażerka, a 19-letni kierowca walczy o życie w szpitalu.

Tragiczny wypadek. Zginęła 18-latka, 19-latek walczy o życie

Tragiczny wypadek. Zginęła 18-latka, 19-latek walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Każdy Polak rocznie wytwarza średnio ponad 370 kilogramów śmieci komunalnych. Najwięcej mieszkańcy Opolszczyzny - wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska. Ich ilość jest niemalże dwukrotnie większa, niż w regionie wytwarzającym najmniej śmierci w kraju.

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

Źródło:
PAP

Trzykrotnie pokonał partię prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w wyborach lokalnych i jest typowany na jego głównego rywala w następnych wyborach prezydenckich w Turcji. Jego zatrzymanie wyprowadziło tłumy na ulice w wielu częściach kraju. Kim jest burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu? I czy rząd Erdogana próbuje właśnie "wyeliminować rywala"?

Ekrem Imamoglu. Kim jest człowiek, którego boi się Erdogan 

Ekrem Imamoglu. Kim jest człowiek, którego boi się Erdogan 

Źródło:
bbc, PAP, AP, The Economist, CNN

Chłopiec siedział z przodu. Ojciec nagle zahamował, bo auto z przodu skręcało. Wtedy od tyłu wjechał w nich inny kierowca. W efekcie siedmiolatek uderzył głową w przednią szybę. Trafił do szpitala.

Siedmiolatek rozbił głową przednią szybę. Nie był zapięty w foteliku

Siedmiolatek rozbił głową przednią szybę. Nie był zapięty w foteliku

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański departament obrony wszczął dochodzenie z wykorzystaniem wykrywaczy kłamstw, aby odszukać pracowników odpowiedzialnych za wyciek informacji - przekazał Bloomberg. W piątek Pentagon odwiedził Elon Musk, miliarder i bliski współpracownik Donalda Trumpa. Wcześniej "New York Times" donosił, że Musk ma być zapoznany z amerykańskimi planami na wypadek wojny z Chinami. Zaprzeczył temu między innymi sam prezydent USA.

Badania wykrywaczem kłamstw w Pentagonie po wizycie Elona Muska

Badania wykrywaczem kłamstw w Pentagonie po wizycie Elona Muska

Źródło:
PAP

Policjanci z Piaseczna ukarali wysokim mandatem kierowcę lamborghini, który testował możliwości swojego auta na trasie S7. 47-latek pędził niemal 200 kilometrów na godzinę.

Testował możliwości lamborghini na trasie S7

Testował możliwości lamborghini na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Papież Franciszek pokazał się na balkonie szpitala, by pozdrowić i pobłogosławić wiernych. W niedzielę, po ponad pięciu tygodniach, opuścił rzymską Poliklinikę Gemelli.

Papież pokazał się wiernym. Pierwszy raz po tygodniach

Papież pokazał się wiernym. Pierwszy raz po tygodniach

Źródło:
TVN24, PAP

Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem utknęły w martwym punkcie, co odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne - przekazał minister obrony Włoch Guido Crosetto. Możliwa umowa wywołała krytykę ze względu na kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie przytacza słowa Władisława Surkowa, byłego bliskiego doradcy Władimira Putina, który zapowiedział, że Rosja "będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach". Eksperci zwracają uwagę, że wypowiedzi Surkowa na temat roszczeń Rosji zaprzeczają niedawnym ocenom wysłannika USA ds. Bliskiego Wschodu Steve'a Witkoffa.

Były doradca Putina: Rosja będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach

Były doradca Putina: Rosja będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach

Źródło:
PAP

Szef agencji rządowej odpowiedzialnej za wydawanie świadczeń emerytalnych dla milionów starszych i schorowanych Amerykanów zmienia zdanie i jednak nie będzie "zamykał urzędu". Wcześniej powołany na funkcję szefa Administracji Ubezpieczeń Społecznych Leland Dudek twierdził, że wyrok sądu federalnego ograniczający dostęp Elona Muska do wrażliwych danych obywateli uniemożliwia pracę urzędu. Dudek zmienił zdanie po tym, jak sąd przekazał mu, że taka interpretacja wyroku jest nieprawidłowa.

Kluczowy urząd nie zostanie zamknięty. Człowiek Trumpa źle zrozumiał wyrok sądu

Kluczowy urząd nie zostanie zamknięty. Człowiek Trumpa źle zrozumiał wyrok sądu

Źródło:
Reuters

W ostatnim czasie w części Europy notowane są obfite opady, związane z wirem niżowym Martinho. Deszcz prognozowany jest także na kolejne dni, lokalnie na południu kontynentu mogą pojawić się podtopienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy podobne zagrożenia mogą pojawić się w Polsce i ile deszczu może spaść u nas.

Na południu Europy szykują się podtopienia. Co z Polską?

Na południu Europy szykują się podtopienia. Co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

To jest robienie jakiejkolwiek sensacji wokół kandydata na prezydenta, bo nie można nic na niego znaleźć - przekonywał w "Kawie na ławę" poseł PiS Bartosz Kownacki, komentując informację o książce Karola Nawrockiego o "Nikosiu". Kandydat PiS nie tylko napisał ją jako Tadeusz Batyr, ale także twierdził, że z autorem spotkał się osobiście i udzielił w mediach kilku wywiadów, w których pod pseudonimem zachwalał sam siebie, a następnie jako ten autor chwalił Nawrockiego.

Karol Nawrocki jako Tadeusz Batyr. Doradca prezydenta: to autoironiczna gra

Karol Nawrocki jako Tadeusz Batyr. Doradca prezydenta: to autoironiczna gra

Źródło:
TVN24

W niedzielę w Arabii Saudyjskiej spotkają się delegacje USA i Ukrainy, by ponownie przeprowadzić rozmowy o wojnie wywołanej przez Rosję. Z kolei na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji amerykańskiej z rosyjską.

Druga tura rozmów w Arabii Saudyjskiej. Delegacje z Ukrainy i Rosji spotkają się z Amerykanami

Druga tura rozmów w Arabii Saudyjskiej. Delegacje z Ukrainy i Rosji spotkają się z Amerykanami

Źródło:
PAP

76-letni mieszkaniec powiatu wyszkowskiego znalazł torbę, w której znajdowały się pieniądze, dokumenty i telefon. Nie oddał jej i teraz stanie przed sądem za przywłaszczenie.

Znalazł torbę z gotówką i ma kłopoty

Znalazł torbę z gotówką i ma kłopoty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Media społecznościowe pozbywają się moderatorów, a prezydent USA wydaje zarządzenie dotyczące "powrotu wolności słowa". Czy to znaczy, że czeka nas zalew treści kłamliwych, mylących, obraźliwych? - Właścicielom platform społecznościowym dezinformacja się opłaca - mówi dr Katarzyna Bąkowicz. - Z badań wynika, że lepiej zarabia się na szerzeniu fałszywych treści, budzących duże emocje.

"To nie wolność, a destrukcja świata informacji". Abdykacja mediów społecznościowych

"To nie wolność, a destrukcja świata informacji". Abdykacja mediów społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

Remont zrujnowanego stadionu RKS Marymont może ruszyć jeszcze w tym roku. Docelowo cały kompleks przy Potockiej ma przejść zmiany. Ale to perspektywa kilku lat i wielu milionów złotych, których na razie nie ma.

Stadion Marymontu czeka na remont. "Chcemy ruszyć jeszcze w tym roku"

Stadion Marymontu czeka na remont. "Chcemy ruszyć jeszcze w tym roku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl