Do niezwykłego odkrycia doszło podczas zdejmowania nawierzchni drogi we Wrzosowie (woj. zachodniopomorskie). Robotnicy natrafili na dwie skrzynie z czasów II wojny światowej. Wykopano zastawę stołową, żelazko, fragmenty obuwia i damskie rękawiczki. Rzeczy zostały już zabezpieczone i przewiezione do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gdzie zostały oczyszczone. Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje, co się teraz z nimi stanie.
Do odkrycia doszło 9 stycznia podczas remontu drogi na ulicy Żółcińskiej we Wrzosowie. Pracownicy prywatnej firmy natrafili na depozyt z czasów II wojny światowej. O swoim odkryciu poinformowali Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
- Na miejscu, okazało się, że na głębokości 70 cm od obecnego poziomu drogi prawdopodobnie w dwóch skrzyniach zdeponowane były różne przedmioty - powiedział Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Przedmioty z czasów II wojny światowej
Wśród odkopanych rzeczy znalazła się zastawa stołowa, żelazko, fragmenty obuwia i damskie rękawiczki. Obie skrzynie były już uszkodzone m.in. przez wrastające do środka korzenie. Wszystko zostało przewiezione do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i oczyszczone.
- Naczynia z zastawy stołowej zostaną zinwentaryzowane i zgodnie z prawem o odkryciu poinformowany zostanie Wojewódzki Konserwator Zabytków. Poprosimy Konserwatora o przekazanie depozytu do naszej instytucji - wyjaśnił Kurka.
Prawdopodobnie skrzynie zostały ukryte w marcu 1945 roku przed nadciągającą Armia Czerwoną.
ZOBACZ TAKŻE: Sprzątał przed remontem, znalazł broń maszynową
Powszechna praktyka
O to, skąd wiadomo, że te przedmioty pochodzą z czasów II wojny światowej, zapytaliśmy archeologa i dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
- Tego typu znaleziska na tzw. terenach poniemieckich były powszechne, szczególnie w okresie powojennym. Ludność niemiecka przekonana była, że po II wojnie światowej i przetoczeniu się Armii Czerwonej przez ich terytorium będą mogli wrócić do domu i odkopać zakopane przez nich depozyty. Dlatego też wielu Niemców postępowało w ten sposób. Stało się inaczej, te tereny zgodnie z porozumieniem pomiędzy trzema mocarstwami przekazane zostały Polsce. Nowi osadnicy po zasiedleniu niemieckich domów często przeszukiwali teren wokół nich i natrafiali na skrzynie, lub kanki do mleka, w których chowano różnego rodzaju rzeczy, były to m.in. rodzinne pamiątki, ubrania, żywność, zastawy stołowe itp. - powiedział Grzegorz Kurka.
W okolicach Wrzosowa walki prowadzone były w marcu 1945 roku i mieszkańcy wioski w ostatniej chwili opuścili swoje domy, kierując się na zachód, za Odrę. Depozyt mógł być zakopany w ostatniej chwili przed wkroczeniem wojsk.
Obecnie tego typu odkrycia są coraz rzadsze i najczęściej dochodzi do nich przypadkiem.
Źródło: tvn24.pl, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej