Wystartował nabór do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina na przyszłoroczne regaty The Tall Ships Races. Poszukiwani są także oficerowie łącznikowi oraz wolontariusze, którzy pomogą podczas finału regat, który odbędzie się w Szczecinie. W tym roku miasto będą reprezentować 42 osoby na trzech szczecińskich jednostkach: Darze Szczecina, Zrywie i Urtice. Nie trzeba mieć umiejętności żeglarskich.
The Tall Ships Races to międzynarodowy zlot żaglowców połączony z regatami i imprezami okolicznościowymi. Miasta – gospodarze przygotowują program i atrakcje dla przybywających do nich żeglarzy z całego świata.
W przyszłym roku regaty odbędą się pomiędzy miastami: Kłajpeda, Helsinki, Tallin, Turku, Mariehamn i Szczecin.
Poszukiwane są osoby do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina
Miasto poszukuje 42 osób, które będą reprezentować Szczecin podczas zbliżających się regat. Aby zostać członkiem Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina należy mieć ukończone 18 lat, mieszkać, uczyć się lub pracować w Polsce, znać co najmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym i... umieć pływać wpław.
- Dla mnie jako wieloletniego żeglarza, te regaty były przygodą, na którą czekałem cały rok. Można było sprawdzić swoje umiejętności żeglarskie, wytrzymałość, zdolność pracy w załodze i zmierzyć się z innymi - powiedział Albert Huderewicz, wielokrotny uczestnik regat.
Celina Wołosz z Żeglugi Szczecińskiej zaznacza, że pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby, które mieszkają, uczą cię lub pracują w Szczecinie.
Rekrutacja do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Centrum Żeglarskiego, potrwa do końca lutego przyszłego roku.
- Polecam tą przygodę każdemu, od doświadczonych żeglarzy regatowych którzy chcą się zmierzyć w regatach długodystansowych po osoby, które nigdy nie miały kontaktu z żeglarstwem i chcą zobaczyć na czym to polega - dodaje Albert.
Oficerowie łącznikowi będą zajmować się załogami, które latem przypłyną do Szczecina
Podczas finału regat The Tall Ships Races na początku sierpnia przyszłego roku do Szczecina przypłyną jednostki z całego świata. Organizatorzy poszukują 80 oficerów łącznikowych, którzy zajmą się załogami żaglowców oraz 10 wolontariuszy, którzy pomogą w obsłudze finału i koordynacji działań.
- Zgłosiłam się na oficera łącznikowego dla przygody. Pochodzę spoza Szczecina i po przyjeździe tutaj chciałam poczuć klimat i wczuć się w atmosferę tego miasta, poznać ludzi, nawiązać kontakty. To była idealna okazja - opowiada Natalia Ptasińska, oficer łącznikowy w 2018 i 2021 roku.
Osoby, które chcą zgłosić się do tej funkcji powinny mieć ukończone 20 lat w dniu złożenia deklaracji, znać języki obce, lubić pracę w zespole, być zdrowe i mieć dobrą kondycję oraz odporność na stres.
- Jako osoba związana z żeglarstwem od wielu lat a także uczestnik poprzedniej edycji regat, gdzie praca oficerów łącznikowych pozostawiała wiele do życzenia, stwierdziłem że chciałbym sam wspierać załogi przypływające do Szczecina, żeby nie czuły się tak źle jak my - powiedział Michał Król, oficer łącznikowy w 2017 roku.
Osoby, które chcą zostać Oficerem Łącznikowym lub wolontariuszem mają czas do końca lutego przyszłego roku, aby wypełnić deklarację online.
- Największym wyzwaniem podczas opieki nad załogą rosyjskiej jednostki "Sedov" był język, gdyż pomimo wielu podobieństw czasami ciężko było się porozumieć, tutaj przychodziły na pomoc moje koleżanki które płynnie mówią w tym języku. Najbardziej zapamiętałem moment po zakończeniu regat, kiedy większość jednostek już odpłynęła i czułem wtedy z jednej strony radość, a z drugiej smutek - dodaje Michał.
Zarówno członków reprezentacji jak i oficerów łącznikowych będzie wybierać specjalna komisja składająca się z kapitanów jednostek, które biorą udział w regatach oraz pracowników Centrum Żeglarskiego zajmujących się organizacją finału regat w Szczecinie.
ZOBACZ TAKŻE: Największe żaglowce świata w drodze do Polski
Finał regat The Tall Ships Races 2024 w Szczecinie
Finał międzynarodowych regat The Tall Ships Races 2024 odbędzie się w Szczecinie w dniach 2-5 sierpnia.
Rzeczniczka prasowa Żeglugi Szczecińskiej Celina Wołosz dodaje, że przygotowania do wydarzenia już trwają, a z każdym miesiącem przybywa jednostek, które chcą przypłynąć do Szczecina.
- Na ten moment na finał w Szczecinie przypłynie ponad 35 jednostek z całego świata. Z doświadczenia wiemy już, że najwięcej żaglowców zgłosi się przed rozpoczęciem regat czyli na początku czerwca - wyjaśnia Wołosz.
W poprzednich latach Szczecin był miastem-gospodarzem podczas finałów regat w 2007, 2013 i 2017 roku.
Źródło: tvn24.pl, centrumzeglarskie.pl, sailtraininginternational.org
Źródło zdjęcia głównego: tvn24