Dyrekcja liceum zamontowała kamery w toaletach. Zostaną zdjęte po skargach uczniów

Źródło:
tvn24.pl, wszczecinie.pl, wiadomosci.onet.pl, rp.pl
Radni spotkali się z dyrekcją szkoły
Radni spotkali się z dyrekcją szkołytvn24
wideo 2/5
Radni spotkali się z dyrekcją szkołytvn24

Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Pobożnego w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) zainstalowała w toaletach kamery. Montaż monitoringu tłumaczono powtarzającymi się aktami wandalizmu. Rada rodziców zgodziła się z tą inicjatywą, ale oburzeni uczniowie nagłośnili sprawę w mediach społecznościowych. Miasto zainterweniowało i zdecydowało o demontażu kamer, ale to nie koniec problemu.

Wszystko zaczęło się 27 października 2023 roku, gdy portal wszczecinie.pl opublikował artykuł o tym, że w "Pobożniaku", znanym szczecińskim liceum, zainstalowano kamery w toaletach. Dodatkowo uczniowie byli zmuszani do zapisywania się na specjalnej liście, o której godzinie wychodzą do toalety. Oprócz anonimowych wypowiedzi uczniów głos zabrał także doradca prezydenta ds. młodzieży Dawid Hamera.

Sprawą bardzo szybko zainteresowały się inne lokalne media oraz urząd miasta, który jest organem prowadzącym placówkę edukacyjną. Powodem tak kontrowersyjnych kroków miały być akty wandalizmu, których dyrekcja nie jest w stanie opanować, a do których dochodzi głównie w toaletach uczniów.

Sytuację nagłośniła jedna z uczennic szkoły na TikToku, publikując filmik, na którym wszystko opowiedziała i podzieliła się swoimi obawami. Portal wszczecinie.pl opublikował także wypowiedzi innych uczniów, którzy przyznali, że "takie sytuacje się zdarzają, jak w każdej szkole" (tzn. palenie w toaletach), ale nie usprawiedliwia to montowania kamer i inwigilacji.

Na ten temat w mediach społecznościowych wypowiedział się także na swoim profilu Dawid Hamera, doradca prezydenta miasta, oraz prawnik Marcin Kruszewski za pośrednictwem swojego kanału na TikToku "Prawo Marcina".

Kamery miały pomóc z aktami wandalizmuTVN24

Rada Samorządu Uczniowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie przyznała, że problem wandalizmu istnieje już od dłuższego czasu. Dotychczas próbowano go rozwiązać kampaniami informacyjnymi. W okresie wakacyjnym odbyły się konsultacje w sprawie zamontowania kamer w uczniowskich toaletach, jednak RSU nie zajęła jednoznacznego stanowiska.

- Tak jak wśród uczniów, jak i wśród członków rady samorządu, opinie na temat samego montażu kamer są zróżnicowane. Jesteśmy organem reprezentującym wszystkich uczniów i zależy nam zarówno na ich komforcie w szkole i bezpieczeństwie, jak i poszanowaniu prawa - czytamy w komunikacie wysłanym przez Radę Samorządu Uczniowskiego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Szczecinie.

Dyrekcja szkoły odmówiła komentarza w tej sprawie.

Kamery zostaną zdemontowane, ale problem nie zniknął

Gdy sprawa została nagłośniona przez szczecińskie media, a tematem zaczęło się interesować coraz więcej osób, poproszono o zabranie głosu Kuratorium Oświaty. Jak przyznała Anna Nieradka z Wydziału Informatyki i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie, do zamontowania monitoringu w toaletach może dojść, w przypadku gdy jest to "niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia, i kiedy nie narusza on godności oraz dóbr osobistych uczniów".

- W tym przypadku nie zachodzi główna przesłanka dotycząca celu wprowadzenia monitoringu. Bezpieczeństwo można zapewnić poprzez aktywne dyżury nauczycieli, pracowników szkoły lub doraźne kontrole takich pomieszczeń. Mamy nadzieję, że rada rodziców i uczniowie znajdą wyjście z tej sytuacji, a dyrektor doprowadzi do jej rozwiązania. Do Kuratorium Oświaty w Szczecinie nie wpłynęły żadne informacje na ten temat. Będziemy ją jednak monitorować - czytamy w komunikacie wysłanym przez Nieradkę.

CZYTAJ TEŻ: Kamerka w szkolnej toalecie. Nauczyciel usłyszał zarzut

Władze miasta, które są organem prowadzącym placówkę, nie wiedziały, że dyrektorka zamontowała monitoring w toaletach. Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych i lokalnych Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin skontaktował się z dyrekcją szkoły, aby "wyjaśniła sytuację oraz wyłączyła system i dokładnie zasłoniła kamery".

- Z uwagi na to, że tego typu rozwiązanie nie ma prawa bytu w tym konkretnym miejscu, podjęto decyzję o nakazaniu szkole demontażu kamer - wyjaśnia Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Szczecińskie liceum nie jest pierwszą szkołą, która próbowała zamontować u siebie kamery TVN24

6 listopada, ponad tydzień po pierwszym artykule w tej sprawie, radni Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszlera oraz Urszula Pańka zapowiedzieli, że zajmą się tą sprawą i będą dążyli do jej wyjaśnienia.

- Sam fakt, że pan prezydent, jako organ prowadzący tą szkołę, podał informację do mediów, że kamery zostaną zdemontowane i uważa, że temat jest rozwiązany, to tak nie jest - powiedziała Urszula Pańka, radna Miasta Szczecin.

- Chcemy wspomóc i wesprzeć zarówno dyrekcję, jak i uczniów. Niepokojące jest to, że sytuacja zmusiła do takich działań radę rodziców i dyrektorkę. Chcemy się dowiedzieć, jak ten problem został zdiagnozowany, co stwierdzono i jakie są obawy. Chcemy zbadać ten problem na terenie całego miasta - dodał Łukasz Tyszler, radny Miasta Szczecin.

Kamery mają zostać zdemontowaneTVN24

Interpelacja do prezydenta

W interpelacji skierowanej przez radną Dominikę Jackowski (KO) pod koniec października do prezydenta miasta, autorka pyta m.in., czy urząd miasta został poinformowany o planach montażu monitoringu, czy zostały przeprowadzone konsultacje z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Radna pyta także, czy uczniowie przestali palić papierosy, a także zażywać inne substancje od czasu objęcia sanitariatów monitoringiem oraz kto ma dostęp do nagrań z toalet i w jaki sposób są one przechowywane. Interpelacja wciąż czeka na odpowiedź.

Nie pierwszy taki przypadek w Polsce

II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie nie jest pierwszą szkołą, która zdecydowała się na zainstalowanie kamer w toaletach w związku z zachodzącymi tam aktami wandalizmu i łamania przepisów szkoły. Podobne sytuacje zdarzyły się już m.in. w Poznaniu, Krakowie i pod Warszawą. W każdym przypadku sytuacja została rozwiązana demontażem wcześniej zainstalowanych kamer.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" pod koniec września 2021 roku, Anna Ostrowska, ówczesna rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki, mówiła, że "montowanie monitoringu w tych pomieszczeniach wydaje się sprzeczne z prawami dziecka i człowieka. W opinii ministerstwa w tym przypadku nie zachodzi główna przesłanka dotycząca celu wprowadzenia monitoringu".

Autorka/Autor:MR/tok

Źródło: tvn24.pl, wszczecinie.pl, wiadomosci.onet.pl, rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24