Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski poinformował, że od poniedziałku (23 września) poziom Odry wzrósł w Gozdowicach, a do stanu ostrzegawczego brakuje 14 cm. Służby przewidują, że fala dotrze do regionu w środę (25 września). Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia o wezbraniu, z przekroczeniem stanów alarmowych wód rzeki Odra graniczna.
"W ciągu doby wzrósł poziom Odry w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 41 cm oraz w Gozdowicach, tu do stanu ostrzegawczego brakuje 14 cm. W pozostałych miejscach na Odrze i Zalewie Szczecińskim wskazania wodowskazów nie zmieniły się" - poinformował w mediach społecznościowych we wtorek (24 września) wojewoda zachodniopomorski.
- Cały czas w miejscowości Piasek trwa odpompowywanie wody. W powiecie polickim prowadzone są drobne naprawy wałów i na wszelki wypadek mieszkańcy Wyspy Puckiej zostaną poinformowani o możliwości wzięcia worków z piaskiem, w związku z możliwymi podtopieniami - wyjaśnił Adam Rudawski.
Stany alarmowe zaczną być przekraczane w środę (25 września) w godzinach popołudniowych na wysokości miejscowości Kaleńsko i Chlewice.
"Podwyższone stany wód mogą u nas być nawet przez kilkanaście dni"
Michał Durka dyrektor Wód Polskich w Szczecinie przekazał, że infrastruktura techniczna została zweryfikowana przez uprawnioną osobę i nie ma powodu do obaw. - Wody Polskie razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej cały czas prowadzą monitoring w związku z potencjalnie długo stojącą wodą i ze względu na przejście fali powodziowej - dodał.
Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych wód rzeki Odra graniczna.
Wojewoda zwrócił także uwagę na długość fali, która może utrzymać się w regionie kilka, a nawet kilkanaście dni, co będzie skutkowało podwyższonym stanem wód.
- Wtedy występuje naturalne zagrożenie przesiąkania wałów. Chcemy temu zapobiec, dlatego są zadysponowane dwa helikoptery, big bagi i worki z piaskiem, które mają być używane do natychmiastowego naprawiania przecieków - wyjaśnił. - Na wszelki wypadek wały zostały wzmocnione i uzupełnione w Gryfinie, Piasku, Starym Kostrzynku, Starej Rudnicy, Żabnicy, Bielinku, Chlewicach i Kaleńsku - dodał.
Zakazy lotów i zamknięta żegluga na Odrze
Decyzją dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie od 23 września została zamknięta żegluga na wszystkich drogach wodnych na Odrze. Właściciele wszystkich jednostek pływających, stacjonujących na Odrze, powinni odholować je w bezpieczne miejsce lub wyciągnąć na brzeg.
Dodatkowo nad korytem Odry wyznaczono strefę zakazów lotów cywilnych dla bezzałogowych statków powietrznych. Cały czas obowiązuje także bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Obostrzenie obwiązuje do odwołania.
Zamknięte drogi
Od środy (25 września) zostaną zamknięte drogi, które w momencie podwyższenia stanu wody mogą zostać zalane. Nieprzejezdne będą drogi: Kaleńsko - Szumiłowo, Chlewice - Porzecze, Osinów Dolny - Stary Kostrzynek i Gryfino - Mescherin.
- Robimy to na wszelki wypadek, żeby na przykład ktoś w nocy nie wjechał do wody - powiedział Rudawski.
Objazdy dla kierowców zostały już wyznaczone.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24