Na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego odnaleziono, zakopaną na głębokości kilku centymetrów, japońską monetę z XIX wieku. Pieniądz ma charakterystyczny prostokątny kształt i inskrypcje. Po odpowiedniej konserwacji, przedmiot trafi do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Mieszkaniec Rewala znalazł na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego, na głębokości kilku centymetrów, japońską monetę z okresu Edo. Pieniądz o nominalne 100 monów datowany jest na lata 1835-1870.
Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wyjaśnił, że charakterystyczny prostokątny kształt, otwór w środku i specyficzne inskrypcje, czynią monetę łatwo rozpoznawalną. - Wykonywano je z miedzi lub brązu, a ich waga dochodziła do kilkudziesięciu gramów. Były one szeroko używane w handlu, zarówno wewnętrznym, jak i międzynarodowym - dodał.
ZOBACZ TAKŻE: XVII-wieczna szwedzka moneta odkryta na plaży
Pamiątka z podróży czy element kolekcji?
Nie wiadomo dokładnie, jak ta japońska moneta znalazła się na terenie Pomorza Zachodniego. Zdaniem dyrektora muzeum jest kilka możliwości.
- Mogła być ona elementem kolekcji przywiezionej przez europejskiego kupca, podróżnika lub marynarza. W XIX wieku handel i kontakty między Europą a Japonią, choć ograniczone, były możliwe dzięki działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej oraz rozwojowi globalnego handlu po otwarciu Japonii na świat w 1854 roku - wyjaśnił archeolog.
Kolejną z możliwości jest opcja, że moneta została przywieziona jako pamiątka z podróży, która zagubiła się w drodze.
Przedmiot zostanie poddany konserwacji, a następnie trafi na wystawę stałą kamieńskiego muzeum.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzem Historii Ziemii Kamieńskiej