Świat

Zwolennik dronów wybrany na szefa CIA

Świat


Dotychczasowy doradca prezydenta Baracka Obamy ds. walki z terroryzmem John Brennan został następcą generała Davida Petreusa na stanowisku szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Głosowanie w Senacie poprzedziła 13-godzinna obstrukcja.

Brennan jest wielkim orędownikiem użycia o walki z terrorystami bezzałogowych samolotów. Na stanowisku szefa CIA zastąpi Petreusa, który odszedł po tym, jak na jaw wyszedł romans z autorką jego biografii. Głosowanie w Senacie za kandydaturą Brennana było odkładane od dwóch miesięcy. Najpierw ze względu na spór z Białym Domem w sprawie dostępu członków senackiej komisji wywiadu do tajnych notatek Departamentu Sprawiedliwości dotyczących programu tropienia i zabijania terrorystów z wykorzystaniem dronów.

Co się odwlecze...

Kolejną przeszkodą okazał się jeden z republikanów, senator Randy Paul, który zastosował stary wybieg proceduralny polegający na przedłużaniu w nieskończoność wystąpień.

Wspomagany przez kolegów partyjnych przemawiał przez prawie 13 godzin, dzięki czemu blokował głosowanie. Senator żądał wyjaśnień od Białego Domu w sprawie użycia dronów w USA.

Ustąpił, gdy otrzymał zapewnienie z Białego Domu, że prezydent USA nie ma władzy, by wykorzystać bezzałogowe samoloty do zabicia obywatela USA, niezaangażowanego w walkę z terrorystami na terenie Stanów Zjednoczonych.

Gdy już doszło do głosowania, kandydatura na nowego szefa CIA przeszła zdecydowaną większością. Za nominacją Brennana głosowało 63 senatorów, 34 było przeciw.

Autor: twis//gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: