Ataki dronów

Ataki dronów

Silnie naciskani przez irackie wojsko i paramilitarne bojówki dżihadyści z Mosulu sięgnęli po bardzo niecodzienną broń. Opanowali technologie zamiany prostych dronów, które każdy może kupić w sklepie z zabawkami czy internecie, w bombowce. Publikowane w sieci nagrania pozwalają stwierdzić, że przy odpowiedniej dozie szczęścia mogą być groźne, choć prawdopodobnie w znacznej mierze to propaganda.

Dżihadyści walczący w Syrii w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (IS), Al-Kaidy i innych organizacji nauczyli się wykorzystywać proste drony obserwacyjne do przeprowadzania ataków - powiedział agencji Associated Press anonimowy przedstawiciel armii amerykańskiej.

- Pilotowanie drona w walce nie ma nic wspólnego z grami wideo - pisze były amerykański pilot, który twierdzi, że jako pierwszy w historii zabił człowieka przy pomocy samolotu-robota. Pomimo tego, że znajdował się po drugiej stronie globu, miał odczuwać silne emocje. Do dzisiaj nie może zapomnieć widoku zabitego przez siebie taliba.

Nowe dowody wskazują na to, że Stany Zjednoczone używając dronów przeprowadziły w Pakistanie bezprawne egzekucje. Niektóre z nich mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych - twierdzi Amnesty International w opublikowanym raporcie. Organizacja obrony praw człowieka zaapelowała do władz USA o zbadanie doniesień o cywilach zabitych lub ranionych w atakach.

Irańscy licealiści będą mieli do opanowania nowy przedmiot - walkę z samolotami bezzałogowymi. Jak podaje miejscowa prasa, nowe zagadnienie do szkół chce wprowadzić wpływowa paramilitarna Gwardia Rewolucyjna, która ma oparcie w najwyższych przywódcach religijnych kraju.

Zajmujący drugie miejsce w hierarchii dowódczej pakistańskich talibów Wali-ur-Rahman zginął w środę w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w regionie Północny Waziristan przy granicy z Afganistanem - poinformowały pakistańskie władze.

Amerykański rząd po raz pierwszy w historii przyznał się do zabicia obywateli USA w nalotach dronów. W akcjach w Jemenie i Pakistanie zginęło czterech Amerykanów, w tym radykalny duchowny islamski Anwar Al-Awlaki.

W Wielkiej Brytanii ruszyła wielka kampania na rzecz zakazu produkcji dronów. Organizacja Human Rights Watch ostrzega, że niedługo może dojść do produkcji zabójczych maszyn latających, którymi nie będzie sterował człowiek.