Świat

Żołnierz jednostki GROM zginął w Afganistanie

Świat

Polski żołnierz zginął w Afganistanie
tvn24Polski żołnierz zginął w Afganistanie

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Polscy komandosi zostali ostrzelani w czasie operacji zatrzymania grupy terrorystów, w nocy z wtorku na środę w prowincji Ghazni - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Polscy komandosi wspierali akcję funkcjonariuszy afgańskich służb bezpieczeństwa (National Department of Security, NDS) mającą na celu zatrzymanie osób poszukiwanych za prowadzenie działalności terrorystycznej. Wśród nich był Abdul Rahman, jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Afganistanie.

Nocną operację komandosów zabezpieczały śmigłowce, a także żołnierze polskiego kontyngentu. Zostali ostrzelani i zaatakowani granatami. Kilku żołnierzy zostało rannych - informuje o szczegółach akcji MON w wydanym komunikacie.

Schwytali terrorystów

– Żołnierzom została udzielona pomoc medyczna na miejscu, wezwano też śmigłowiec ewakuacji medycznej. Niestety pomimo wysiłków lekarzy jeden z polskich żołnierzy zmarł – powiedział w TVN24 ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.

Kpt. Krzysztof Woźniak mon.gov.pl

Życiu pozostałych rannych żołnierzy nie zagraża niebezpieczeństwo.

Akcja zakończyła się schwytaniem poszukiwanych terrorystów.

– To pierwszy żołnierz Wojsk Specjalnych, który zginął podczas operacji bojowej w Afganistanie. Ubolewamy nad tym, że nie żyje nasz kolega – mówi portalowi polska-zbrojna.pl mjr Krzysztof Plażuk z Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Jak dowiaduje się TVN24, kpt. Woźniak był dowódcą grupy szturmowej GROM.

Był w Afganistanie po raz czwarty

Porucznik Krzysztof Woźniak miał 36 lat. Zostawił żonę i trójkę dzieci. W wojsku służył od 1996 roku. Był doświadczonym żołnierzem, kilka razy wyjeżdżał na misje zagraniczne. W Afganistanie służył po raz czwarty.

Od początku 2013 roku komandosi Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie wspólnie ze swoimi sojusznikami z afgańskich sił bezpieczeństwa przeprowadzili kilka udanych operacji. Zatrzymali kilkunastu rebeliantów. Trzech znajdowało się na listach najbardziej poszukiwanych przestępców w Afganistanie.

 Żołnierze przejęli i zniszczyli ponad półtorej tony materiałów wybuchowych domowej produkcji oraz kilkadziesiąt skrzynek z amunicją, broń i granaty moździerzowe różnego kalibru. Przejęto również duże sumy pieniędzy.

Autor: jk//gak / Źródło: polska-zbrojna.pl, tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PKW Afganistan

Pozostałe wiadomości