Polscy żołnierze

Polscy żołnierze

Do Niemiec przybył pierwszy statek z amerykańskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, które zostanie wykorzystane podczas ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. To element największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk z USA do Europy. Ponad połowa amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty morskie w Polsce.

Ponad połowa z 29 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wiosną wezmą udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk przez Atlantyk do Europy, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty w Polsce. Armia USA już wyciągnęła z magazynów na naszym kontynencie pierwsze czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy, które będą użyte podczas tych manewrów.

Polskie Siły Powietrzne będą miały 32 samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe, zaliczane do piątej generacji myśliwców. Warta 4,6 miliarda dolarów umowa na ich zakup została podpisana w piątek w Dęblinie. Przy okazji w tamtejszej bazie wojskowej można było zobaczyć samolot tego typu należący do Sił Powietrznych Włoch.

Żegnając płk. Szendzielarza, witamy Polskę niepodległą, której miało już nie być – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czasie żałobnej mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej w intencji żołnierza wyklętego mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Do stycznia 2013 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Sąd przychylił się do wniosku jednego z oskarżonych o przyznanie obrońców z urzędu. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ci sami adwokaci nie mogą bronić dwóch oskarżonych, bo możliwy jest konflikt między ich liniami obrony.

- Na pewno to co się stało zmieniło polskie wojsko - powiedział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odnosząc się do sprawy Nangar Khel. Jutro mija pięć lat od incydentu do jakiego doszło w wiosce Nangar Khel w Afganistanie.

Warszawska prokuratura dostała spis billingów gen. Sławomira Petelickiego. Teraz będzie je analizować, m.in. pod kątem ustaleń, z kim najczęściej generał kontaktował się w ostatnim okresie życia.

Dowództwo Wojsk Specjalnych chce kupić od LOT-u Boeinga 767, którym kpt. Tadeusz Wrona lądował awaryjnie na Okęciu – dowiedział się portal tvn24.pl. Ale nie oznacza to, że wojsko zamierza podjąć się remontu samolotu i nim latać. Jeśli strony porozumieją się co do ceny, kadłub maszyny trafi na poligon wojskowy. – Chcielibyśmy aby służył żołnierzom, między innymi z jednostki GROM, do ćwiczeń, na przykład odbijania zakładników – wyjaśnia rzecznik MON Jacek Sońta.

Były dowódca Wojsk Lądowych, a ostatnio doradca szefa MON gen. Waldemar Skrzypczak został wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy - poinformował we wtorek szef MON Tomasz Siemoniak. Skrzypczak zapowiedział reorganizację pionu uzbrojenia w resorcie.