Polscy żołnierze

Polscy żołnierze

Do Niemiec przybył pierwszy statek z amerykańskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, które zostanie wykorzystane podczas ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. To element największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk z USA do Europy. Ponad połowa amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty morskie w Polsce.

Ponad połowa z 29 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wiosną wezmą udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk przez Atlantyk do Europy, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty w Polsce. Armia USA już wyciągnęła z magazynów na naszym kontynencie pierwsze czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy, które będą użyte podczas tych manewrów.

Polskie Siły Powietrzne będą miały 32 samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe, zaliczane do piątej generacji myśliwców. Warta 4,6 miliarda dolarów umowa na ich zakup została podpisana w piątek w Dęblinie. Przy okazji w tamtejszej bazie wojskowej można było zobaczyć samolot tego typu należący do Sił Powietrznych Włoch.

Żegnając płk. Szendzielarza, witamy Polskę niepodległą, której miało już nie być – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czasie żałobnej mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej w intencji żołnierza wyklętego mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.