GROM

GROM

Dowódca GROM odwołany przez ministra obrony

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał dowódcę Jednostki Wojskowej GROM pułkownika Piotra Gąstała - potwierdził w środę rzecznik prasowy resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. Jako pierwszy o dymisji nieoficjalnie dowiedział się TVN24. Odwołany również został Inspektor Wojsk Specjalnych generał Piotr Patalong.

Żołnierz jednostki GROM zginął w Afganistanie

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Prezydent: armia ma za dużo dowódców

Reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi należało dokonać przed laty przy przebudowie armii, na przeszkodzie stanęło zaangażowanie w Iraku i Afganistanie - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Polski komandos na szczycie

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.

Polak pokieruje komandosami w Afganistanie

Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.

Prokuratura zbada billingi gen. Petelickiego

Warszawska prokuratura dostała spis billingów gen. Sławomira Petelickiego. Teraz będzie je analizować, m.in. pod kątem ustaleń, z kim najczęściej generał kontaktował się w ostatnim okresie życia.

Boeing kpt. Wrony pójdzie do wojska? GROM chce w nim odbijać zakładników

Dowództwo Wojsk Specjalnych chce kupić od LOT-u Boeinga 767, którym kpt. Tadeusz Wrona lądował awaryjnie na Okęciu – dowiedział się portal tvn24.pl. Ale nie oznacza to, że wojsko zamierza podjąć się remontu samolotu i nim latać. Jeśli strony porozumieją się co do ceny, kadłub maszyny trafi na poligon wojskowy. – Chcielibyśmy aby służył żołnierzom, między innymi z jednostki GROM, do ćwiczeń, na przykład odbijania zakładników – wyjaśnia rzecznik MON Jacek Sońta.

"To było samobójstwo planowane od dawna"

- W pierwszej chwili nie wierzyłem, to jest niemożliwe - nie Sławek. (...) Potem, gdy zaczęło do mnie napływać coraz więcej informacji, nabrałem przekonania, że to było samobójstwo planowane od dłuższego czasu - powiedział w "Kropce nad i" były szef UOP Gromosław Czempiński, pytany o śmierć gen. Sławomira Petelickiego. Czy istniała lista "osób zagrożonych"? - To salonowe plotki - uznał.

Kaczyński: te osoby dostawały po głowie. Wśród nich był Petelicki

- Te osoby dostają kolejno po głowie, ale nie w tym sensie, żeby je zabijano, ale wytacza im się procesy i robi różne rzeczy. W tym gronie był wymieniony także generał Petelicki. No i nagle ginie - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się po raz kolejny do zagadkowej śmierci gen. Petelickiego i do swoich słów w tej sprawie. Właśnie w związku z nimi Kaczyński ma zostać przesłuchany przez prokuratora.

Gen. Petelicki nie żyje

Gen. Sławomir Petelicki zmarł od strzału w głowę. Jego ciało znalazła żona w garażu - nieoficjalnie dowiedziało się tvn24.pl. Wiele wskazuje na to, że było to samobójstwo.

Na Euro GROM w gotowości

Na Euro 2012 w gotowości bojowej są żołnierze GROM-u. Elitarna jednostka wejdzie do akcji jeśli służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą potrzebowały pomocy. - GROM pozostaje stale gotowy do przeciwdziałania aktom terroru - mówił w TVN24 były zastępca dowódcy jednostki GROM Jarosław Garstka.

"Cichociemni nowej generacji" świętowali 22 urodziny

Jednostka wojskowa GROM ma 22 lata. Urodziny świętowano w czwartek, bo potem żołnierze jadą na Euro 2012. Nie kibicować, ale dbać o nasze bezpieczeństwo. Żołnierzom gratulował i zapewniał ich o swoim wsparciu minister obrony narodowej. Ekipa "Polski i Świata" TVN24 jako jedyna uczestniczyła w specjalnych pokazach specjednostki.

Czarny scenariusz na Euro? Ćwiczą "jakby kryzys był realny"

Wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego dla kibiców rozpocznie się wielkie piłkarskie święto, a w tym samym czasie polskie służby przejdą najważniejszy i największy sprawdzian. Nad bezpieczeństwem fanów piłki nożnej czuwać będą specjaliści z całego świata. Już teraz ćwiczą możliwe scenariusze. Wszystko po to, aby zaskoczenia na Euro nie było.