To nie pierwsza kolizja statku z Baltimore. W 2016 roku uderzył w nabrzeże w Belgii

Źródło:
Reuters, Politico, Vessel Finder

Kontenerowiec Dali, który we wtorek uderzył w most w Baltimore, w 2016 roku spowodował także inną kolizję - informują media. Wypływając wtedy z belgijskiego portu przez błąd kapitana uderzył w kamienne nabrzeże, odnosząc poważne uszkodzenia.

Kontenerowiec Dali we wtorek w nocy uderzył w most Francis Scott Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia się. Jak podają media, ten sam statek kilka lat temu spowodował także inny wypadek. Wówczas, pływający obecnie pod banderą Singapuru ogromny kontenerowiec, należał do greckiej firmy Oceanbulk Maritime.

ZOBACZ TEŻ: Zawalił się most w Baltimore. Służby o szczegółach akcji ratunkowej

Kolizja kontenerowca w Antwerpii z 2016 roku

Do poprzedniej kolizji z udziałem tego kontenerowca doszło 11 lipca 2016 roku w porcie w belgijskiej Antwerpii. Gdy wypływał z terminala i miał kierować się w stronę Bremerhaven w Niemczech, mierzący 290 metrów długości statek uderzył w kamienne nabrzeże. Według ustaleń portalu Vessel Finder, monitorującego lokalizację statków w czasie rzeczywistym, w momencie zdarzenia pogoda była dobra, a przyczyną wypadku był błąd kapitana i pilota na pokładzie.

Dali odniósł wówczas znaczne uszkodzenia. Przeprowadzona po incydencie inspekcja statku wykazała strukturalną wadę, którą określono jako "uszkodzenie kadłuba pogarszające jego zdolność żeglugową" - wynika z informacji zawartych w bazie Equasis gromadzącej dane o branży żeglugowej. Nikt nie został wtedy ranny, nie odnotowano również zanieczyszczenia wody.

Po kolizji kontenerowiec pozostał w porcie Deurganckdok w Antwerpii w celu naprawy. Informację tę potwierdził rzecznik portu w rozmowie z agencją Reutera. - Generalną zasadą jest, że wypadki są badane, a statki mogą wypłynąć dopiero wtedy, gdy eksperci stwierdzą, że jest to bezpieczne - podkreślił. Kilka miesięcy po wypadku Dali został sprzedany singapurskiej spółce Grace Ocean i jest zarządzany obecnie przez Synergy Marine Corp.

Vessel Finder opublikował w 2016 roku zdjęcia z wypadku kontenerowca, które ukazały się też w mediach społecznościowych.

Zniszczony most w Baltimore

Gdy kontenerowiec Dali uderzył we wtorek w most w Baltimore, ten zawalił się, a znajdujące się na nim pojazdy spadły do wody. Udało się uratować dwie osoby, a sześć innych uznano za zmarłe, biorąc pod uwagę niską temperaturę wody i czas, jaki upłynął od zawalenia się mostu. Byli to robotnicy, którzy w chwili wypadku pracowali na moście.

Key Bridge w Baltimore miał 2632 metry długości. Rocznie przejeżdżało nim około 11,5 mln pojazdów i był jednym z symboli Baltimore. Według ekspertów, jego zawalenie się może mieć długotrwałe skutki gospodarcze dla całego świata, ponieważ szczątki mostu blokują dostęp do jednego z najważniejszych amerykańskich portów handlowych.

ZOBACZ TEŻ: Kluczowa przeprawa, symbol miasta. Co wiemy o moście w Baltimore?

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Reuters, Politico, Vessel Finder