Kluczowa przeprawa, symbol miasta. Co wiemy o moście w Baltimore?

Źródło:
MDTA, gofishbaltimore.com, tvn24.pl
Zawalił się most w Baltimore
Zawalił się most w Baltimore
x.com/BNONews
Zawalił się most w Baltimore x.com/BNONews

Most Key Bridge w stanie Maryland runął do wody po uderzeniu statku handlowego. Był jednym z symboli amerykańskiego miasta Baltimore, a także jednym z najważniejszych mostów w tej części Stanów Zjednoczonych.

Most Key Bridge w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland runął we wtorek w środku nocy, kiedy uderzył w niego statek handlowy. Jak wynika z nagrań z miejsca zdarzenia, po kolizji na statku wybuchł pożar.

Francis Scott Key Bridge - w skrócie Key Bridge - był stalowym mostem kratownicowym, oddanym do użytku 23 marca 1977 roku. Główne przęsło mostu miało długość 366 metrów i było trzecim najdłuższym przęsłem mostu tego typu na świecie. Key Bridge był także najdłuższym mostem w obszarze metropolitalnym Baltimore, przez który wiodła ważna autostrada międzystanowa nr 695.

Key Bridge w Baltimore

Most był najważniejszą przeprawą przez rzekę Potapsco w okolicy ze względu na swoją dużą przepustowość oraz dopuszczenie do przejazdu nim transportów z materiałami niebezpiecznymi. Długim na 2 632 metry mostem każdego roku przejeżdżało około 11,5 miliona pojazdów.

Key Bridge był także jednym z symboli Baltimore i najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Był nie tylko ważnym obiektem transportowym, ale także popularnym kierunkiem turystycznym i wędkarskim. W okolicy odbywały się m.in. wycieczki statkami organizowane, aby podziwiać tę konstrukcję.

Hymn Stanów Zjednoczonych

Most znajdował się ponadto w miejscu wyjątkowym dla historii Stanów Zjednoczonych. Nazwany był od imienia amerykańskiego prawnika i poety Francisa Scotta Keya, autora hymnu Stanu Zjednoczonych. Hymn ten powstał w 1814 roku w czasie wojny amerykańsko-brytyjskiej, a inspiracją do jego napisania był brytyjski ostrzał fortu znajdującego się u wejścia do portu w Baltimore.

Key Bridge przebiegać miał niemal dokładnie w miejscu, z którego znajdujący się na statku Key obserwował bitwę. Z powodu tej ważnej dla Amerykanów historii w pobliżu mostu znajdowała się m.in. specjalna boja pomalowana w barwy amerykańskiej flagi.

Autorka/Autor:mm

Źródło: MDTA, gofishbaltimore.com, tvn24.pl