Rosjanie "poprawili" irańskie Shahedy. "Czarne drony są trudniejsze do wykrycia na nocnym niebie"

Źródło:
PAP, Meduza

Ukraińcy twierdzą, że w najnowszym, zmasowanym ataku na Ukrainę, Rosjanie użyli nowego typu dronów. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zwraca uwagę, że są pomalowane na czarno i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia. Mimo to ukraińska obrona zestrzeliła prawie wszystkie rosyjskie bezzałogowce, które w nocy z piątku na sobotę przypuściły atak na terytorium Ukrainy.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) cytuje w najnowszej analizie rzecznika ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurija Ihnata, który poinformował o użyciu nowych dronów w czasie zmasowanego ataku. Prokremlowscy blogerzy wojskowi potwierdzają, że podczas ataku użyto - po raz pierwszy - dronów o nazwie "czarny Gierań".

Gierań-2 to rosyjska nazwa nadana irańskim dronom Shahed. Blogerzy utrzymują, że czarne bezzałogowce są trudniejsze do wykrycia na nocnym niebie.

W nocy z piątku na sobotę Rosja wystrzeliła nad Ukrainę 75 dronów. Większość z nich leciała w kierunku Kijowa. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 74 bezzałogowce.

Ukraińcy nie byli dłużni

Ostatniej nocy również Ukraińska armia wysłała drony nad rosyjskie terytorium. W niedzielę rano rosyjski resort obrony poinformował o zestrzeleniu 20 maszyn nad obwodami moskiewskim, tulskim, kaługskim i briańskim. Niezależny portal Meduza zacytował mera Moskwy Siergieja Sobianina, który przekazał, że podczas "zmasowanego ataku" zestrzelono kilka dronów w rejonie Naro-Fomińska i Podolska, a także w dzielnicy Odincowo na przedmieściach stolicy. "Nie ma ofiar ani poważnych szkód" – napisał Sobianin na kanale Telegram.

W Tule dron uderzył w wieżowiec. Jedna osoba została lekko ranna.

W związku z atakiem dwa lotniska w Moskwie, Wnukowo i Domodiedowo, wstrzymały przyjmowanie i odloty samolotów.

Modyfikacja Shahedów-136

Amerykański think tank zwrócił uwagę, że pomalowane na czarno zostały prawdopodobnie zaprezentowane przez Iran 19 listopada tego roku drony Shahed-238, które stanowią modyfikację (używanych przez Rosjan na Ukrainie) Shahedów-136. Nie jest jednak jasne, czy podczas ataku na Kijów Rosjanie użyli właśnie Shahedów typu 238.

Analitycy zwrócili uwagę na publikację tygodnika "Economist", który podał, że zaawansowane rosyjskie systemy walki elektronicznej utrudniają Ukraińcom zwiad, łączność i możliwości prowadzenia ataków. Według tygodnika Ukraina ma problem ze stworzeniem w kraju równoważnych systemów oraz broni, która oparłaby się rosyjskim możliwościom takiej walki.

Wcześniej - jak przypomniał ISW - amerykański Ośrodek Bezpieczeństwa i Nowych Technologii (CSET) na uniwersytecie Georgetown ocenił, że rosyjskie rozwiązania w zakresie wdrażania systemów walki elektronicznej są problemem dla dronów ukraińskich transmitujących dane. Z kolei źródła rosyjskie utrzymywały, że przewaga w walce elektronicznej pomagała latem bieżącego roku wojskom Rosji bronić się przed kontrofensywą ukraińską na południu kraju.

Niemniej - jak dodał ISW - Rosjanie również skarżyli się na niedostatki swoich systemów oraz możliwości zwiadu lotniczego, twierdząc, że pomogło to Ukraińcom w walkach w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Skuteczność rosyjskich systemów walki elektronicznej

Analitycy oceniają, że skuteczność rosyjskich systemów walki elektronicznej nie jest jednakowa na całej linii frontu.

"Pomoc Zachodu we wsparciu ukraińskich prób zniszczenia, zakłócenia bądź ominięcia rosyjskich systemów walki elektronicznej wzmocniłaby zdolność Ukrainy do precyzyjnych uderzeń na cele w pobliżu frontu, utrudniając postępy Rosjanom i tworząc warunki do dalszych ukraińskich operacji ofensywnych" - ocenił ISW.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, Meduza

Tagi:
Raporty: