Jak COVID-19 wpływa na życie seksualne kobiet. Najnowsze ustalenia naukowców

Źródło:
The Journal of Sexual Medicine
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepień
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepieńMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/3
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepieńMarek Nowicki/Fakty TVN

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie opublikowali wyniki badań, z których wynika, że COVID-19 może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego kobiet. Skutki choroby w tej sferze najmocniej odczuwają panie, które przeszły tzw. long COVID.

W lutowym wydaniu naukowego magazynu "Journal of Sexual Medicine" opublikowane zostały wyniki badań nad wpływem COVID-19 na życie seksualne kobiet. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeanalizowali przypadki 1313 kobiet, które zostały podzielone na trzy grupy. Do pierwszej zostały zakwalifikowane te, które nigdy nie chorowały na COVID-19; do drugiej te, które go przechorowały, ale nie doświadczyły późniejszych efektów ubocznych, a w trzeciej znalazły się kobiety, które borykają się z objawami tzw. long COVID.

Uczestniczki badania zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza FSFI (tzw. Indeksu Wskaźnika Funkcji Seksualnych Kobiet), który określa sześć obszarów funkcji seksualnych: pożądanie, podniecenie, nawilżenie, orgazm, satysfakcja i ból. Poproszono je o udzielenie odpowiedzi, jak często doświadczały problemów w związku ze wskazanymi funkcjami w ciągu ostatniego miesiąca.

ZOBACZ TEŻ: Były certyfikaty covidowe, nie było szczepień. Zarzuty dla trzech osób

Długi COVID i problemy seksualne kobiet

Okazało się, że z problemami seksualnymi boryka się 31,94 procent kobiet, które nie były zakażone COVID-19, 36,14 proc. kobiet, które przeszły chorobę bez późniejszych objawów oraz 49,41 proc. kobiet z objawami tzw. long COVID-u. "Kobiety, u których nigdy nie zdiagnozowano COVID-19, zgłaszały zauważalnie wyższy poziom pożądania seksualnego, podniecenia, nawilżenia, satysfakcji i ogólnych funkcji seksualnych w porównaniu z kobietami z historią COVID-19" - zauważają badacze w "The Journal of Sexual Medicine". "Porównując kobiety z historią COVID-19 z kobietami z long COVID, wyłonił się nieco inny wzór. Osoby z long COVID zgłaszały znacznie gorsze: podniecenie, nawilżenie, orgazm i ból" - czytamy. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia o long COVID mówimy, gdy w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji, ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Objawy, takie jak zmęczenie, duszności, czy zaburzenia poznawcze, mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, albo też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

ZOBACZ TEŻ: Badania: miliony pacjentów chorują na long COVID. Problem dotyczy też dzieci i kobiet w ciąży

Autorka/Autor:jjk//am

Źródło: The Journal of Sexual Medicine

Źródło zdjęcia głównego: Stock-Asso/Shutterstock