Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej przyjęli projekt zmian w przepisach dotyczących strefy Schengen, które mają na celu uszczelnienie unijnych granic. Dzisiejsze uzgodnienia, które przewidują m.in. kontrolę paszportową obywateli państw UE, zostaną wprowadzone w życie w przyszłym roku.
Unia Europejska planuje zmiany w przepisach dotyczących strefy Schengen, które pozwolą na wzmocnione, systematyczne kontrole na granicach zewnętrznych, także wobec obywateli unijnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.
Zmiany dotkną również obywateli UE
Komisja Europejska zgodziła się przedstawić przed końcem roku projekt zmiany Kodeksu granicznego Schengen, która umożliwi systematyczne kontrole wszystkich osób przekraczających granice strefy Schengen, także osób korzystających z unijnej swobody przemieszczania się - powiedział francuski minister. Według niego dane wszystkich osób przekraczających granice strefy Schengen powinny być porównywane z danymi w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) oraz bazą danych Interpolu. Do marca przyszłego roku systemy te mają zostać tak zmodernizowane, by wszystkie przejścia graniczne dysponowały połączeniem elektronicznym z bazą Interpolu i mogły przeprowadzać automatyczne skanowanie dokumentów podróży.
Takie systematyczne kontrole paszportowe na granicach zewnętrznych miałyby pomóc wykryć potencjalnych terrorystów z paszportem UE, którzy podróżują do Syrii czy Iraku, dołączając do szeregów Państwa Islamskiego, a potem mogą planować zamachy w Unii.
Według obecnych zapisów Kodeksu granicznego Schengen systematycznym kontrolom na granicach zewnętrznych poddawani mogą być obywatele krajów spoza UE, a obywatele unijni sprawdzani są tylko pobieżnie. Kraje członkowskie mogą jednak wprowadzić bardziej pogłębione kontrole także osób z paszportami Unii, np. przybywających z określonego kierunku czy państwa, jeżeli uznają, że istnieje jakieś zagrożenie.
Kontrole na francuskich granicach utrzymane
Cazeneuve poinformował też, że Francja utrzyma wprowadzone po zamachach kontrole na własnych granicach z krajami UE "tak długo, jak długo będzie utrzymywać się zagrożenie terrorystyczne". Zaapelował do państw UE o szybkie wdrożenie podjętych w piątek decyzji. - Nie możemy czekać na kolejną tragedię - podkreślił francuski minister.
Zaostrzenie kontroli granicznych
- Zaostrzenie kontroli dotyczyć będzie również obywateli Unii Europejskiej, ale po dokonaniu oceny ryzyka, związanego czy to z miejscem podróży, czy z innymi względami, świadczącymi o potencjalnie możliwym zagrożeniu - zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych. Szef MSW dodał, że osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia systemu wymiany danych osobowych, który byłby spójny dla wszystkich państw członkowskich.
- Zadanie dla nas to utworzenie tych możliwości technicznych, żeby polska straż graniczna uzyskała dostęp do europejskich baz danych, żeby ten system był kompatybilny, żeby zwiększał bezpieczeństwo, nie zwiększając jednocześnie trudności przy przekraczaniu granicy - powiedział minister.
Błaszczak wskazał, że dyskusja o wielu działaniach, jakie omawiano w piątek, trwała od dawna. - Mam nadzieję, że ze względu na tragedię, jaka wydarzyła się tydzień temu w Paryżu, tym razem te działania zostaną przeprowadzone - powiedział.
Odnosząc się do zaostrzenia kontroli granicznych, które dotkną również obywateli unijnych, Błaszczak podkreślił, że mają one związek ze wspólnym bezpieczeństwem i przywołał zmiany, do jakich doszło po atakach z 11 września 2001 r. - Dla mnie zasadniczym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Rząd Prawa i Sprawiedliwości na żadne kompromisy w sytuacji jakichkolwiek zagrożeń szedł nie będzie - oświadczył.
Zmiana przepisów o broni palnej
Błaszczak dodał, iż ministrowie zadeklarowali w piątek, że natychmiast zajmą się zaproponowaną przez Komisję Europejską nowelizacją przepisów o broni palnej. Przewiduje ona m.in. zakaz nabywania niektórych rodzajów broni samopowtarzalnej przez osoby prywatne, a także wspólne zasady dotyczące znakowania broni oraz postępowania z bronią zdezaktywowaną.
Według Błaszczaka na piątkowym spotkaniu nie było mowy o pomyśle utworzenia "małego Schengen". Rozważania na ten temat prowadzą holenderskie władze, sugerując utworzenie strefy złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii, które przywróciłyby kontrole na swych zewnętrznych granicach. "Na spotkaniu Rady ta sprawa się nie pojawiła" - powiedział.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Tupungato / Shutterstock.com