21. rocznica zamachów na World Trade Center. Przebieg wydarzeń z 11 września

Zamachy na World Trade Center
Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani o zamachach na WTC
Źródło: TVN24

W niedzielę mija 21. rocznica zamachów dokonanych przez terrorystów z Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych. Zginęło w nich niemal trzy tysiące osób. Po uprowadzeniu czterech samolotów pasażerskich porywacze uderzyli w bliźniacze wieże World Trade Center oraz w gmach Pentagonu. Planowany czwarty atak udaremnili walczący z terrorystami pasażerowie. Maszyna rozbiła się w pobliżu Shanksville w Pensylwanii.

W atakach na World Trade Center zginęło 2753 osób. Kiedy runęły nowojorskie wieżowce, zabitych zostało ponad 340 uczestniczących w akcji ratunkowej strażaków oraz 60 policjantów. W ataku na Pentagon zginęły 184 osoby. W rozbitym samolocie w Pensylwanii - 40. Podczas ataków zginęło też 19 terrorystów.

Wśród ofiar śmiertelnych zamachów znaleźli się także Polacy: Anna De Bin (z domu Pietkiewicz), Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski oraz syn znanego kolarza Norbert Szurkowski.

Zamach na World Trade Center
Zamach na World Trade Center
Źródło: Getty Images / Masatomo Kuriya

Przebieg ataków z 11 września 2001 roku

5.45 (wszystkie godziny podano według czasu lokalnego) – Porywacze przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiadają do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11).

7.59 – Samolot American Airlines startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie znajduje się 11 członków załogi, 76 pasażerów i pięciu porywaczy.

8.15 – Samolot United Airlines (lot 175) startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie jest dziewięciu członków załogi, 51 pasażerów i pięciu porywaczy.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: nigdy nie zapomnimy ofiar terroru, który dotknął nasz kraj

8.20 – Samolot American Airlines (lot 77) startuje z Waszyngtonu do Los Angeles. Na pokładzie jest sześciu członków załogi, 53 pasażerów i pięciu porywaczy.

8.42 – Samolot United Airlines (lot 93) startuje z Newark do San Francisco. Na pokładzie jest siedmiu członków załogi, 33 pasażerów i czterech porywaczy.

8.46 - Samolot American Airlines - lot 11 - uderza w północną wieżę World Trade Center.

8.50 - Prezydent George W. Bush zostaje zaalarmowany o wydarzeniu. Jego doradcy zakładają, że to tragiczny wypadek.

9.03 - Samolot United Airlines – lot 175 - wbija się w południową wieżę World Trade Center.

Moment ataku na World Trade Center, 11.09.2001
Moment ataku na World Trade Center, 11.09.2001
Źródło: Spencer Platt/Getty Images

9.05 - Prezydent Bush dowiaduje się, że drugi samolot uderzył w World Trade Center. 25 minut później zwraca się w przemówieniu do Amerykanów.

9.36 - Agenci Secret Service ewakuują wiceprezydenta Dicka Cheneya do prezydenckiego centrum operacji kryzysowych pod Białym Domem.

9.37 - Samolot American Airlines – lot 77 – uderza w gmach Pentagonu. Ginie 59 osób w samolocie i 125 na ziemi.

Rozmowa Marcina Wrony z Leokadią Głogowską - ocalałą z ataków na WTC
Źródło: TVN24

9.42 - Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.

9.45 - Biały Dom i Kapitol zostają ewakuowane.

ZOBACZ W TVN24 GO: Była w jednej z wież World Trade Center, gdy uderzył pierwszy samolot. Cud na 82. piętrze

9.59 - Południowa wieża World Trade Center wali się w ciągu 10 sekund, 56 minut od uderzenia. W budynku i wokół niego ginie ponad 800 osób.

10.03 – Samolot United Airlines – lot 93 - rozbija się w pobliżu Shanksville. 40 osób na pokładzie, nie licząc porywaczy, ginie.

Zamachy na World Trade Center
Zamachy na World Trade Center
Źródło: Getty Images

10.15 - Zapada się część gmachu Pentagonu.

10.28 - Północna wieża World Trade Center zawala się w 102 minuty po uderzeniu. Ginie ponad 1600 osób w budynku i wokół niego.

11.02 - Burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nakazuje ewakuację południowej części Manhattanu.

ZOBACZ TEŻ: Nieznane zdjęcia strefy zero za dolara. "Mało brakowało i trafiłyby na śmietnik"

17.20 - Po wielogodzinnym pożarze zawala się gmach nr 7 kompleksu World Trade Center, nie ma ofiar.

20.30 - Prezydent Bush przemawia do narodu z Białego Domu, zapewniając, że trwają poszukiwania tych, którzy stoją za zamachami.

Filmy dokumentalne i reportaże o zamachach na WTC

W TVN24 GO dostępny jest film dokumentalny "Ratownicy z WTC" z biblioteki discovery+. Jego głównymi bohaterami są nowojorski strażak Ray Pfeifer, ratownik John Feal i aktywista Jon Stewart, znany przede wszystkim jako komik i wieloletni gospodarz popularnego programu telewizyjnego "The Daily Show". W realizowanym przez pięć lat filmie śledzimy ich walkę z amerykańskim rządem o odpowiednią opiekę medyczną i inne formy wsparcia dla tysięcy strażaków, wolontariuszy i przedstawicieli innych służb, którzy brali udział w akcji ratowniczej i w odgruzowywaniu Ground Zero. Wielu z nich cierpi na zagrażające życiu i wykańczające ich finansowo choroby, będące efektem kontaktu z toksynami czy wypadków przy pracy. 

reż. Rob Lindsay
"Ratownicy z World Trade Center"
Źródło: discovery+

W TVN24 GO można zobaczyć również fabularyzowany film dokumentalny "CIA kontra Bin Laden". To opowieść, która zaczyna się 11 września 2001 r. i kończy 2 maja 2011 r. - w dniu, w którym komandosi z Navy SEALs dopadli jednego z najgroźniejszych terrorystów w historii, mózg ataków na USA. Autorom filmu udało się przekonać do rozmowy najważniejsze postaci polowania na Bin Ladena - oficerów i dyrektorów CIA, amerykańskich i europejskich wojskowych i kongresmenów; tych którzy organizowali operację i tych, którzy ją przeprowadzili. Część z nich mówi o akcji po raz pierwszy. 

O wydarzeniach sprzed ponad dwudziestu lat opowiada też reportaż Pauliny Tomanek "Rozbite życie". Dziennikarka "Czarno na białym" dotarła do Polaków, których życie naznaczyły zamachy z 11 września. Wciąż pamiętają każdą sekundę tego dnia - z detalami i wciąż silnymi emocjami. Uciekali z płonących wież WTC albo czekali na telefon od najbliższych, którzy w wieżach pracowali. Niektórzy miesiącami sprzątali gruzowisko po zawalonych wieżowcach, inni urodzili się kilka miesięcy po ataku, w którym zginęli ich ojcowie. W TVN24 GO reportaż dostępny jest wraz z materiałem dodatkowym.

zaja tomanek WTC
Fragment reportażu "Rozbite życie"
Źródło: "Czarno na białym"/TVN24 GO

Na platformie można także zobaczyć przejmującą rozmowę z Sylwestrem Łukasiewiczem, polskim operatorem mieszkającym w Nowym Jorku, który moment ataku zarejestrował na swojej kamerze. Taśmę z 11 września 2001 po raz pierwszy w całości obejrzał dopiero niedawno, w towarzystwie amerykańskiego korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: