Parlament Europejski poparł w czwartek wniosek o zniesienie wiz dla Mołdawian, którzy mają paszporty biometryczne. Mołdawia to pierwszy kraj Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.
- To dobra wiadomość i namacalny krok w kierunku bliższego stowarzyszenia i integracji gospodarczej z UE. Mołdawskie władze ciężko pracowały, by osiągnąć ten cel, co się opłaciło - oświadczyła komisarz UE do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem po głosowaniu PE.
Mołdawia będzie bliżej Unii
Słoweńska europosłanka Tanja Fajon, która była sprawozdawcą PE w tej sprawie, podkreśliła zaś, że ruch bezwizowy jest jednym z najbardziej konkretnych i namacalnych elementów relacji z UE, szczególnie ważnych dla młodzieży.
Według Fajon, jeśli państwa UE do kwietnia zaakceptują wniosek o zniesienie wiz dla Mołdawian, to już latem mieszkańcy tego kraju, posiadający paszporty biometryczne, będą mogli podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen i pozostać na ich terytorium przez okres do 90 dni w ciągu pół roku.
Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz dla Mołdawian pod koniec listopada 2013 roku, tuż przed parafowaniem przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Kiszyniów się postarał
W opublikowanym w połowie listopada raporcie o postępach Mołdawii we wdrażaniu planu działania w sprawie liberalizacji wizowej KE oceniła, że po ponad trzech latach prac Kiszyniów spełnił wszystkie wymagane kryteria. Przeprowadził reformę ministerstwa spraw wewnętrznych, a także poprawił współpracę sądową z UE w sprawach kryminalnych oraz międzynarodową współpracę policyjną. Ponadto lepiej współpracuje z Ukrainą, jeśli chodzi o zarządzanie granicami.
Według KE liczba składanych przez obywateli Mołdawii wniosków o krótkoterminowe wizy Schengen pozostawała stabilna przez minione trzy lata - 50-55 tys. Wielu Mołdawian ma zresztą paszporty rumuńskie. Mołdawia zniosła obowiązek wizowy dla obywateli UE 1 stycznia 2007 roku.
Ukraina i Gruzja wciąż czekają
Ukraina i Gruzja, które również wdrażają plany działań w sprawie liberalizacji wizowej, nie spełniły jeszcze wszystkich kryteriów pozwalających na zniesienie wiz.
PE przyjął też w czwartek rezolucję o polityce wizowej Unii, wzywając Komisję Europejską do przedstawienia propozycji, zmierzającej do umieszczenia Ukrainy na liście krajów trzecich, których obywatele nie potrzebują wiz podróżując do Unii. Eurodeputowani wezwali też kraje UE do pełnego wdrożenia umowy o ułatwieniach wizowych z Ukrainą
Autor: adso/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org