Po wielu dyskusjach z terenu dawnego hitlerowskiego obozu Auschwitz przywieziono do Florencji przygotowaną przed laty stałą włoską ekspozycję. Memoriał był obiektem polemik; uważany był za archaiczny i nieadekwatny.
Włoscy politycy długo spierali się, co zrobić z ekspozycją, odsłoniętą w 1980 roku na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jednym z jej autorów był były więzień obozu, pisarz Primo Levi.
Ekspozycja na stałe w centrum sztuki współczesnej
O jej modernizację i uaktualnienie treści apelowali przedstawiciele prawicy, krytykując ideologiczny ich zdaniem wydźwięk, a także środowiska żydowskie. Ale byli też przeciwnicy pomysłu jego zmiany lub wywiezienia, którzy argumentowali, że jest to dzieło sztuki, mające swą historię i artystyczną wymowę. Ostatecznie strona włoska postanowiła, że instalacja z bloku 21 zostanie zdemontowana i wywieziona do Italii. Ekspozycja trafiła do Florencji, gdzie - jak zapowiedziano - będzie na stałe prezentowana w tamtejszym centrum sztuki współczesnej Ex3. Prace nad nią będą trwały około 2 lat.
Wystawa nie była zgodna z dyrektywami muzeum
Wystawę przywiezioną z Polski oficjalnie odebrał w poniedziałek burmistrz miasta Firenze Dario Nardella.
Podczas tej uroczystości przewodniczący władz regionu Toskania Enrico Rossi powiedział, że dyrekcja muzeum w Auschwitz poprosiła o usunięcie wystawy, gdyż nie była ona zgodna z dyrektywami dotyczącymi jego funkcjonowania. Odnosząc się do obecności symboli komunizmu, Rossi oświadczył: "U nas czerwone sztandary, sierp i młot, partyzanci, socjaliści, komuniści wyzwolili kraj i napisali konstytucję, a zatem o tej historii należy pamiętać". Dlatego, dodał, Włosi chętnie przyjmą u siebie wystawę. Burmistrz Nardella stwierdził zaś: "Jesteśmy dumni, że memoriał, symbol okrucieństw drugiej wojny światowej, znajduje swój dom we Florencji". - To miejsce stanie się prawdziwym centrum wspomnień i odrzucenia wszelkiego okrucieństwa - powiedział.
Autor: mart\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 3.0 | Dnalor 01