Rosja nasiliła ataki. Pod tym względem lipiec był najgorszy

Ukraina Kijów
Rosyjski dron uderzył w budynek mieszkalny w Kijowie
Źródło: Telegram/Andrij Jermak
Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 1256 dni temu. W lipcu Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy więcej dronów niż w jakimkolwiek innym miesiącu od początku pełnowymiarowej inwazji w 2022 roku. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny.

> Senatorki z obu amerykańskich partii - demokratycznej i republikańskiej - zgłosiły projekt ustawy mający przeznaczyć łącznie 50 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i uzupełnienie arsenału USA. Pieniądze miałyby pochodzić m.in. z konfiskaty rosyjskich aktywów.

> Ukraina słyszy oświadczenia Rosji i jeśli są one sygnałem zakończenia wojny, a nie kolejną próbą zyskania czasu dla dalszej walki i odsunięcia sankcji, Kijów jest gotowy do spotkania na szczeblu przywódców – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> W mieście Penza, w zachodniej Rosji, zaatakowane zostały zakłady produkujące sprzęt łączności dla rosyjskiej armii - powiadomił szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko.

> W lipcu Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy więcej dronów niż w jakimkolwiek innym miesiącu od początku pełnowymiarowej inwazji w 2022 roku. Świadczy to o intensyfikacji ataków, mimo ultimatum postawionego Kremlowi przez prezydenta USA Donalda Trumpa - wynika z opublikowanej analizy agencji AFP.

Zniszczenia po rosyjskim ataku
Zniszczenia po rosyjskim ataku
Źródło: Maxym Marusenko/NurPhoto/Getty Images

> Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył, że ma nadzieję na dalsze negocjacje pokojowe z Ukrainą. Zaznaczył przy tym, że Moskwa nie wycofuje się ze swoich celów wojennych. Wcześniej Waszyngton oznajmił, że chce porozumienia pokojowego w Ukrainie do 8 sierpnia, bo w przeciwnym razie USA będą gotowe podjąć dodatkowe środki, by zapewnić pokój.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: