11 grudnia odbędzie się w Brukseli kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej - podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła unijne.
- Większość krajów członkowskich, tak samo jak Komisja Europejska, chciało wysłuchania, więc 11 grudnia odbędzie się kolejne wysłuchanie - wskazał unijny dyplomata, cytowany anonimowo przez PAP.
- Komisja Europejska formalnie odniesie się do zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli w sprawie swojej skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedziało źródło agencji. Według innego informatora austriacka prezydencja wpisała wysłuchanie do harmonogramu spotkania ministrów ds. unijnych.
"Akcja jest kontynuowana i będzie trwała"
Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, choć decyzje polskiego rządu są pozytywnym krokiem - powiedziała w środę czeskim dziennikarzom komisarz sprawiedliwości Unii Europejskiej Vera Jourova.
W odniesieniu do procesów wszczętych z inicjatywy KE przeciw Polsce zaznaczyła, że "akcja jest kontynuowana i będzie trwała".
"Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w związku z reformą Sądu Najwyższego jest podtrzymana i będzie kontynuowana mimo zmian, jakie podjęto w Warszawie z zeszłym tygodniu" - napisał dziennikarz radia czeskiego radia iROZHLAS Filip Harzer na Twitterze po rozmowie z komisarz Jourovą.
Žaloba Evropské komise na Polsko u Soudního dvora EU kvůli reformě tamního nejvyššího soudu pokračuje a pokračovat bude, i přes změny přijaté ve Varšavě minulý týden, řekla na setkání s českými novináři eurokomisařka Věra Jourová. pic.twitter.com/9Z52aJXXYt
— Filip Harzer (@HarzerF) 27 listopada 2018
Korespondent TVN24 Maciej Sokołowski podkreślił, że "nie mówimy o konkretnych decyzjach, jakie zapadły w Brukseli, mówimy o opinii jednej komisarz Very Jourovej". Zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie dyskutowała jeszcze nad kwestią skargi złożonej w Trybunale Sprawiedliwości UE.
Ekspresowa nowelizacja
Parlament w ekspresowym tempie uchwalił w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Nowelizacja nastąpiła po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 19 października TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej i zdecydował wstępnie o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych. TSUE chciał między innymi, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów zostali już zmuszeni do przejścia w stan spoczynku, zostali przywróceni do orzekania.
Autor: tmw//rzw//kwoj / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock