Wynagrodzić afronty wizami

 
Według komentatora - Obama powinien znieść wizy "na pocieszenie" dla Polskimdaa/TVN24

Komentator "New York Timesa" Roger Cohen zasugerował, aby niejako zrekompensować Polsce rezygnację przez Waszyngton z budowy tarczy antyrakietowej na jej terytorium, m.in. znosząc wizy amerykańskie dla Polaków udających się do USA.

- Polska jest teraz jednym z niewielu krajów w Europie, które wolą byłego prezydenta George'a Busha od prezydenta (Baracka) Obamy. Panie prezydencie, niech pan da Polakom możność bezwizowych podróży do USA! Od dawna na to czas, zwłaszcza po najnowszych afrontach. Niech pan nie zapomina, że pana dom jest w Chicago - napisał Cohen w internetowym wydaniu "NYT" w poniedziałek.

Obama nie jest tu lubiany najbardziej

Według niedawnego sondażu German Marshall Fund – ale przeprowadzonego jeszcze przed decyzją Obamy w sprawie tarczy - większość Polaków oceniała obecnego prezydenta USA lepiej od poprzedniego.

Wzrost poparcia dla USA i ich polityki zagranicznej po objęciu władzy w Waszyngtonie przez Obamę, powszechny w Europie, zwłaszcza zachodniej, był jednak w Polsce najniższy spośród kilkunastu przebadanych w tym sondażu krajów.

Cohen komentował sprawę tarczy, przysłanie na uroczystości rocznicowe 1 września do Gdańska dopiero w ostatniej chwili doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Jima Jonesa i ogłoszenie decyzji o tarczy w 70 rocznicę inwazji ZSRR na Polskę. Cohen zwrócił uwagę, że Amerykanie mogliby się czuć podobnie, gdyby ktoś podpisywał umowę z wrogiem Stanów Zjednoczonych 11 września w rocznicę zamachów na WTC.

Tarcza: między strategią a "traumą"

Według Cohena, decyzja o rozlokowaniu systemu SM-3 jest rozsądnym krokiem, wyraża on opinię, że to trafniejsza odpowiedź na zagrożenie ze strony Iranu niż poprzednio zakładany system antyrakietowy.

Zwraca jednak uwagę, że nawet gdy polscy generałowie na posiedzeniu komitetu wojskowego NATO skłonni byliby zaakceptować argumenty wynikające ze strategii, to ich reakcję determinuje traumą postsowiecką. Komentator wskazuje przy tym, że dystans Europy Środkowej do Rosji jest uzasadniony m.in. jej ubiegłoroczną ingerencją w Gruzji czy też skutecznym torpedowaniem starań Gruzji i Ukrainy o przystąpienie do NATO.

Źródło: PAP, nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: mdaa/TVN24