Przyszłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych są ważnym czynnikiem w podejściu Władimira Putina do wojny - podała stacja CNN, powołując się na amerykańskich i europejskich oficjeli. Według nich, nadzieja Putina na zwycięstwo Donalda Trumpa i wstrzymanie pomocy Ukrainie oznacza, że rosyjska agresja nie zakończy się.
Jak podaje CNN, choć amerykańskie służby nie mają jeszcze wyraźnych informacji na temat podejścia Władimira Putina, to zarówno one, jak i europejscy decydenci są przekonani, że wybory są kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje rosyjskiego prezydenta, dotyczące rozpętanej przez niego wojny.
"Putin wie, że Trump mu pomoże. To samo wiedzą Ukraińcy i nasi europejscy partnerzy. Więc, mimo że nie widzieliśmy dotąd nic, co bezpośrednio na to wskazuje, trzeba zakładać, że wszyscy tak myślą" - powiedział jeden z anonimowych rozmówców stacji.
Europejski dyplomata ocenił z kolei, że podtrzymanie wojny do czasu wyborów w USA jest "dokładnie tym, co planuje Putin".
"Rosjanie myślą, że mają światełko na końcu tunelu"
Cytowani przez CNN amerykańscy oficjele uważają, że Putin liczy na to, że zwycięstwo Donalda Trumpa lub innego kandydata republikanów, doprowadzi do odcięcia wsparcia dla Ukrainy. Według nich, czyni to tym bardziej koniecznym zagwarantowanie długoterminowej pomocy, a także zwiększa stawkę trwającej ukraińskiej kontrofensywy.
"Przyszłoroczne wybory komplikują te sprawy, bo Rosjanie myślą, że mają światełko na końcu tunelu. To zachęca Putina do myślenia, że mogą przetrwać Amerykanów, bo polityczne wsparcie dla Ukrainy będzie zagrożone, jeśli Trump wygra" - powiedział były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Mimo ciążących na nim zarzutów w trzech różnych sprawach karnych, Trump jest obecnie zdecydowanym faworytem republikańskich prawyborów. Były prezydent wielokrotnie twierdził, że zakończyłby wojnę w jeden dzień.
CZYTAJ WIĘCEJ O ZARZUTACH, KTÓRE USŁYSZAŁ DONALD TRUMP: Donald Trump usłyszał cztery zarzuty. Nie przyznał się do winy, opuścił budynek sądu Trump opuścił sąd z formalnymi zarzutami. Nie przyznał się do winy Donald Trump usłyszał zarzuty. Nie przyznał się do winy
"Powiedziałbym Zełenskiemu: dość. Musisz pójść na układ. Powiedziałbym Putinowi: jeśli nie pójdziesz na układ, damy im (Ukraińcom) dużo. Damy im więcej, niż kiedykolwiek dostali, jeśli będziemy musieli" - opisał swój plan w jednym z wywiadów.
Podczas sobotniego wiecu w Erie w Pensylwanii Trump wezwał natomiast, by republikanie w Kongresie zablokowali wsparcie dla Ukrainy, dopóki FBI i inne agencje nie przekażą "wszystkich skrawków dowodów" na temat rzekomej korupcji Joe Bidena i jego syna Huntera.
Pozostali kandydaci ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej są podzieleni w sprawie Ukrainy. Główny rywal Trumpa, gubernator Florydy Ron DeSantis najpierw nazwał wojnę "terytorialnym sporem", w który Ameryka nie powinna się zbytnio mieszać, lecz później zmiękczył swoje stanowisko, choć nawoływał też do zawieszenia broni. Zdecydowanymi zwolennikami pomocy Ukrainie są były wiceprezydent Mike Pence, była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley i senator Tim Scott. Przeciwko jest natomiast biznesmen Vivek Ramaswamy. Żaden z kandydatów, oprócz DeSantisa, nie cieszy się obecnie dwucyfrowym poparciem republikańskich wyborców.
Źródło: PAP