Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Źródło:
Reuters

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Prezydenci - jak podał Biały Dom - będą dyskutować o trwającej rosyjskiej ofensywie w Ukrainie i o "kluczowym znaczeniu" kontynuowania wsparcia USA dla Ukrainy.

Służby prasowe prezydenta Zełenskiego poinformowały, że spotkanie z Bidenem będzie częścią roboczej wizyty w Waszyngtonie, która rozpocznie się w poniedziałek. Prezydent Ukrainy skupi się w jej czasie na tematach "kooperacji w zakresie bezpieczeństwa i jedności".

Zełenski jest obecnie w Argentynie. W niedzielę wziął udział w zaprzysiężeniu nowego prezydenta, którym został Javier Milei.

Będzie to trzecia wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Dojdzie do niej w momencie, kiedy w Kongresie ważą się losy dalszego wsparcia USA dla Ukrainy.

Proponowany przez Biały Dom projekt ustawy zawierającej 61 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał w zeszłym tygodniu wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy republikanie. Większość z nich opowiada się za dalszą pomocą, ale chce zmusić demokratów do zawarcia w projekcie daleko idących restrykcji w polityce azylowej i kontynuacji budowy płotu na granicy z Meksykiem.

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua