UNESCO: już 2,6 mld dolarów szkód w ukraińskim dziedzictwie kulturowym

Źródło:
AFP, Reuters, UNESCO, tvn24.pl

Wartość szkód w obiektach dziedzictwa kulturowego w Ukrainie wyrządzonych na skutek rosyjskiej napaści wyniosła już około 2,6 miliarda dolarów - poinformowało w poniedziałek UNESCO. - Ochrona kultury i edukacji definiuje Ukrainę jako naród - podkreśliła tego samego dnia szefowa UNESCO Audrey Azoulay, obiecując pomoc podczas swojej wizyty w Ukrainie.

Doniesienia o zabytkowych obiektach niszczonych przez Rosjan na terenie Ukrainy zaczęły pojawiać się krótko po inwazji rozpoczętej 24 lutego 2022 roku. W ciągu miesiąca zniszczeniu uległ szereg cerkwi, zabytkowych kamienic, czy muzeuów, w tym m.in. zabytkowy budynek muzeum w Charkowie, mający w zbiorach 25 tys. bezcennych dzieł.

W ciągu roku od rosyjskiej napaści na Ukrainę szacowana wartość szkód w obiektach dziedzictwa kulturowego wyniosła już ok. 2,6 miliarda dolarów (równowartość ok. 11,1 mld złotych) - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu UNESCO, organizacji wyspecjalizowanej ONZ zajmującej się kulturą, sztuką i nauką. Według opracowanego przez władze Ukrainy, Bank Światowy, Komisję Europejską i UNESCO raportu ukraińska kultura, turystyka, sport i rozrywka w ciągu roku straciły łącznie 15,1 mld dolarów przychodów (równowartość ok. 64,6 mld złotych).

ZOBACZ TEŻ: Aleksander Kwaśniewski: ten rok to historia tworzenia się nowoczesnej Ukrainy

Dyrektor generalna UNESCO w Ukrainie

Pomoc finansową w odbudowie ze zniszczeń wojennych zapowiedziała tego samego dnia dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, która w poniedziałek odwiedziła Ukrainę. Podkreśliła, że ​​potrzeba ok. 6,9 mld dolarów, aby naprawić szkody i postawić wspomniane sektory na nogi. Azoulay w czasie swojej wizyty w Czernihowie spotkała się m.in. z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy zapowiedział tam plan zgłoszenia tego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poza omówieniem ewentualnej kwestii wpisania Czernihowa na listę, Azoulay i Zełenski rozmawiali też o działaniach na rzecz dalszej ochrony ukraińskich obiektów kultury, promocji edukacji, a także koordynacji międzynarodowego wsparcia w tych dziedzinach. szefowa UNESCO stwierdziła, że ochrona kultury i edukacji "definiuje Ukrainę jako naród", podkreślając, że misją UNESCO jest "być po stronie narodu ukraińskiego, aby chronić jego dziedzictwo kulturowe".

Ponadto dyrektor generalna UNESCO zapowiedziała wsparcie w postaci 10 milionów dolarów na "wzmocnienie swojej reakcji" na "kryzys edukacyjny" w Ukrainie.

UNESCO opublikowało bilans strat

Opublikowane na stronie UNESCO dane, aktualizowane ostatnio 22 marca 2023 roku, wskazują, że od oczątku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku uległo zniszczeniu na terenie Ukrainy 248 obiektów określonych jako "dobra światowego dziedzictwa". Wśród nich 107 budynków sakralnych, 21 muzeów, 89 budynków o znaczeniu historycznym i/lub artystycznym, 19 pomników i 12 bibliotek. Najwięcej zniszczonych obiektów, 69, odnotowano w obwodzie donieckim.

Zniszczony budynek Teatru Dramatycznego w Mariupolu Petro Andriuszczenko/Telegram

ZOBACZ TEŻ: UNESCO przyznaje Odessie status zagrożonego Dziedzictwa Światowego

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: AFP, Reuters, UNESCO, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petro Andriuszczenko/Telegram