Premium

Przed i po. Tak Rosjanie zniszczyli zabytki Ukrainy

Zdjęcie: socvector.org.ua

Ukraina walczy już ponad miesiąc. Od 36 dni ukraińskie miasta, miasteczka i wsie są nieustannym celem ataków bombowych. Wraz z nimi - ukraińskie zabytki. Oto zdjęcia, które pokazują skalę ich zniszczenia.

Niedawno pokazaliśmy zniszczone ukraińskie miasta i wsie. Wraz z nimi płonie też dziedzictwo kulturowe Ukrainy - Rosjanie atakują cerkwie, muzea, zabytkowe kamienice, kina czy teatry. Zbombardowane są też dworce, szpitale i budynki instytucji państwowych.

Obecnie nie można oszacować, ile dokładnie zabytków architektury i kultury straciła Ukraina. Niektóre budynki są doszczętnie zniszczone, inne tylko częściowo wymagają odbudowy. Ukraińskie Ministerstwo Kultury zwróciło się o pomoc do swoich obywateli i internautów z całego świata i stworzyło portal, w którym każdy może zgłosić "rosyjskie zbrodnie kulturowe". Na stronie znajdziemy zweryfikowane uprzednio zgłoszenia opatrzone zdjęciami z wielu ukraińskich miast. Przykładów przybywa każdego dnia.

Aby pokazać skalę zniszczenia ukraińskich zabytków, porównaliśmy je z tym, jak wyglądały na zdjęciach sprzed wojny.

Charków, Plac Konstytucji. Zabytkowa kamienica z 1894 roku.

Charków, pomnik narodowego poety Tarasa Szewczenki. Worki z piaskiem chronią pomnik przed skutkami bombardowania. Zdjęcie z 27 marca 2022 roku.

Czernihów, muzeum starożytności. Budynek z końca XIX wieku przetrwał II wojnę światową. Nie wiadomo, w jakim stanie znajdują się eksponaty.

Ochtyrka (obwód sumski), Miejskie Muzeum Krajoznawcze. Znajdowało się tam około 10 tys. eksponatów związanych z lokalną historią. Nie wiadomo, w jakim są stanie.

Iwanków, Iwankowskie Muzeum Lokalnej Historii. Budynek muzeum doszczętnie spłonął, a wraz z nim mnóstwo eksponatów, w tym 25 obrazów wybitnej ukraińskiej artystki i malarki ludowej Mariji Prymaczenko, tworzącej w nurcie prymitywizmu.

Charków, Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Zniszczone jest głównie wnętrze katedry, nie przetrwały także witraże. Za dokumentację zniszczeń odpowiada Diecezja Charkowska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Wjaziwka (obwód żytomierski), Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Zbudowana w 1862 roku świątynia była uważana za zabytek na skalę krajową.

Zaworycze, cerkiew św. Jerzego.

Mariupol, Doniecki Regionalny Teatr Dramatyczny. To symbol humanitarnej katastrofy, jaką rosyjskie oddziały zgotowały Ukrainie. Rosjanie celowo zbombardowali teatr, który był schronieniem dla około tysiąca osób, w tym dzieci, o czym informowały wyraźne napisy przed budynkiem. Według AFP w ataku zginęło co najmniej 300 osób.

Czernihów, zabytkowe kino. Zbudowane w 1939 r. kino przetrwało II wojnę światową. Dziś budynek jest niemal doszczętnie zniszczony.

Izium, obwód charkowski. Zbombardowany szpital miejski.

Mikołajów, budynek administracji obwodowej. W ataku na dziewięciopiętrowy budynek zginęło co najmniej 12 osób, a 30 zostało rannych. "Bydlaki. Czekali, aż ludzie pójdą do pracy" - powiedział po bombardowaniu szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Ochtyrka, dworzec kolejowy. Pierwszy pociąg przejechał tu w 1895 roku. Dziś budynek dworca jest zupełnie zniszczony.

Ochtyrka, urząd miejski.

Czernihów, dworzec kolejowy.

Autorka/Autor:Antonina Długosińska

Źródło: tvn24.pl

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam