UNESCO przyznaje Odessie status zagrożonego Dziedzictwa Światowego

Źródło:
PAP
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w Odessie
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w Odessie
Archiwum Reuters
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w OdessieArchiwum Reuters

UNESCO wpisała historyczne centrum Odessy na listę zagrożonych obiektów Dziedzictwa Światowego. Od początku rosyjskiej inwazji miasto było wielokrotnie bombardowane.

UNESCO, organizacja ONZ, zajmująca się kulturą, sztuką i nauką, poinformowała w środę, że wpisała historyczne centrum leżącej na południu Ukrainy Odessy na listę zagrożonych obiektów Dziedzictwa Światowego.

Jak pisze agencja Reutera, uważa się, że status ten pomoże chronić to portowe miasto, zagrożone przez rosyjski ostrzał, a także ułatwi zbieranie środków finansowych oraz pozyskiwanie międzynarodowej pomocy na rzecz jego zabytków.

Odessa Shutterstock

Historyczne centrum miasta już w 2019 roku wpisano na listę informacyjną UNESCO, czyli spis obiektów, które władze Ukrainy mogłyby ewentualnie zgłosić do wpisu na listę Dziedzictwa Światowego.

Rozbiórka pomnika carycy Katarzyny II w Odessie

W lipcu w Odessie zniszczony został częściowo szklany dach Muzeum Sztuk Pięknych otwartego w 1899 roku. Pod koniec grudnia w mieście zakończono rozbiórkę pomnika "Założycieli Odessy", zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II.

Katarzyna II, urodzona w Szczecinie Niemka, nakazała w 1794 roku założenie portu nad Morzem Czarnym, nazwanego później Odessą. Tradycyjnie uważa się ją za założycielkę miasta. Wielu ukraińskich historyków nie zgadza się z tą oceną, wskazując, że w pobliżu miejsca, gdzie powstał port, przez długi czas znajdowała się tatarska warownia Chadżybej.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock